Zabawka przyjazna dziecku – wystawa

Czym powinny się bawić współczesne dzieci? Drewnianymi klekotami beskidzkimi czy eko-klockami z gliny, słomy i drewna? Co powiesić nad łóżeczkiem niemowlaka, jaką zabawkę wybrać dla dzieci niepełnosprawnych, a jaką dla 2-3 latków? Jakie zabawki są modne, a jakie przyjazne dziecku? Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na wystawę pokonkursową „Zabawka przyjazna dziecku”, połączoną z uroczystością wręczenia nagród dla nagrodzonych projektantów, producentów, twórców zabawek. Wernisaż już w najbliższy piątek, 26 listopada o godz. 13.

Na tegoroczną VI edycję konkursuwpłynęły 94 współczesne zabawki 55 autorów. Wszystkie znajdą się na wystawie. Będą ciekawe artystyczne maskotki, pluszowe, płócienne przytulanki, zabawki zrobione na drutach i szydełku. Nie zabraknie klocków, zestawów edukacyjnych i konstrukcyjnych, gier planszowych a nawet artystycznych książek dla dzieci. Atrakcją będą także współczesne zabawki ludowe twórców z całej Polski oraz nowoczesne bujaki.

Zwiedzający będą mogli porównać zabawki wybrane przez jury z innymi zgłoszonymi na konkurs a także wybrać najciekawszą, ich zdaniem zabawkę. Ogłaszamy plebiscyt na najlepszą zabawkę, który trwać będzie przez cały czas prezentowania wystawy. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody, a zwycięzca plebiscytu zwiedzających otrzyma statuetkę Muzeum Zabawek i Zabawy – wyjaśnia dyrektorka Jolanta Podsiadło.

Wystawę „Zabawka przyjazna dziecku” będzie można oglądać do końca lutego 2011 roku.

Zabawka przyjazna dziecku – wyniki

Eko-klocki, autorstwa Sławomira Kubata w kategorii wzorów zabawek wdrożonych do produkcji i klekoty beskidzkie artysty ludowego Mariana Mółki zwyciężyły w VI edycji konkursu „Zabawka przyjazna dziecku”. Każdy z nagrodzonych autorów zabawek otrzymuje nagrodę pieniężną o wartości 2000 zł każda. W pozostałych dwóch kategoriach: zabawki artystyczne i zabawki debiutantów profesjonalne jury nie przyznało I nagród.

W kategorii wzorów zabawek wdrożonych do produkcji jury profesjonalne wyróżniło także: Aleksandrę Mizielińską i Daniela Mizielińskiego za książkę „Miasteczko Mamoko”, wydane przez wydawnictwo „Dwie Siostry” (II miejsce – nagroda 1000 zł) oraz Natalię Luniak, właścicielkę firmy Kalimba za zestaw przytulanek (III miejsce, – nagroda 500 zł).

W kategorii twórców ludowych druga nagroda przypadła Józefowi Żakowi za Wiatraczek oraz Tracza i ptaka (nagroda 1000 zł). Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia (po 250 zł): Annie i Rajmundowi Kicmanom za gwizdawki oraz Janowi Pukowi za zestaw zabawek.

W kategorii zabawki artystycznej jury przyznało tylko II nagrodę (1000 zł) Annie Jozanis za Kontrastową karuzelę i Podwodny świat.

W kategorii debiutantów uznanie jury zyskały 3 prace. Jury przyznało równorzędne II. nagrody, każda w wysokości 1.000 zł: Iwonie Lisieckiej za miękkie klocki HAHAMICHI, Annie Berenice Wojdeckiej za Miękusy i Patrycji Szot za matę MAMATA.Jury przyznało także pozaregulaminową nagrodę: stoisko na targach Toys and Games w Łodzi w 2011 roku. Otrzymał ją Sławomir Kubat, producent Eko-klocków.

Na konkurs organizowany przez Muzeum Zabawek i Zabawy wpłynęło 94 prace 55 autorów. Wszystkie oceniało profesjonalne jury w składzie: Anna Maga z Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, Marek Cecuła – artysta ceramik, Anna Komorowska – architekt, Pracownia.k, Małgorzata Oleszkiewicz – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Halina Sala-Wójcik – artysta malarz, Katedra Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace oceniało także jury dziecięce. Najlepszą zabawką, zdaniem jury dziecięcego jest Kolorowy Ogród – zestaw dużych klocków z firmy Nowa Szkoła (nagroda 1000 zł).

To już VI edycja konkursu organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy, druga w całości przeznaczona dla dorosłych autorów, producentów, projektantów zabawek. Każda z nagrodzonych prac otrzymuje także prawo do oznaczania swojej zabawki logo konkursu.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Kielc Wojciech Lubawskiego oraz Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. Patronat merytoryczny objął Modus Design.

Fundatorami nagród są: Systemy Edukacyjne Sp. z. o.o., ZPH Pilch Roman oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, a patronami prasowymi konkursu: „Gazeta Wyborcza”, Radio Kielce oraz miesięcznik branżowy „Świat Zabawek”.

Pobierz

doc werdykt jury profesjonalnego doc protokół jury dziecięcego