Zabawka Przyjazna Dziecku 2008

Domek tekturowy obok wielkiego grzybka, papierowy samolot i różowy flaming „fruwające” na niebie, zabawkowa „farma” pełna ptaszków, kotków, świnek, koników, żyraf, owadów i misiów. Do tego grzechotki, gry planszowe, łamigłówki, pluszaki, lalki i maskotki – tak wiele różnorodnych zabawek będzie można oglądać w Galerii Dziecięcej Abrakadabra na pokonkursowej wystawie „Zabawka Przyjazna Dziecku”.

W oranżerii Muzeum Zabawek i Zabawy zaprezentowane zostaną wszystkie nagrodzone zabawki: Domek z Fabryki Zabawek Trzymyszy.pl, mistrza logiki z firmy ZHP Pilch i Puzzle 3 z Kalimby, (I, II i III nagroda w kategorii zabawek wdrożonych do produkcji), miniaturową Szydełkową Rodzinę Katarzyny Budyś, chodniczek Cars Joanny Rusin i Agnieszki Czop (I i II nagroda w kategorii „zabawki artystyczne”), oraz Pana Sz, Fika i Rebekę Gabrieli Cichowskiej (II nagroda w kategorii debiutanci).

Nie zabraknie prac wyróżnionych: „Grzybka manipulacyjnego” z Nowej Szkoły, „Kołyszących kurczaków” Agaty Mozdzyniewicz z Zespołu Szkół Plastycznych im. Kenara z Zakopanego, konia na biegunach Mateusza Gębali oraz kota na kółkach państwa Krzysztofa i Emilii Góreckich. Zaprezentujemy także prace wybrane przez dzieci: Wędkowisko Moniki Stanisz i łamigłówkę logiczną produkowaną przez firmę 3X System.

Wystawę uzupełniają inne ciekawe zabawki, które jednak nie zwróciły uwagi jury. Są Afroarktykanie, Crazzyole, Pneumokoki inspirowane malarstwem Miró, Kochajek – przytulanka i poduszka podróżna oraz Kotki integracyjne, które mają oswajać dzieci z niepełnosprawnością, kilkanaście zabawek ludowych i maskotek.

V konkurs Zabawka przyjazna dziecku jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Promocja twórczości”. Ogłoszony w lipcu, zgromadził 164 zabawki 74 autorów. Prace oceniało jury w składzie: prof. Czesława Frejlich  (ASP Kraków, Warszawa; redaktor naczelna magazynu „2+3D”) przewodnicząca jury, Jacek Cynke (Instytut Wzornictwa Przemysłowego Warszawa), prof. Ryszard Kantor (etnolog , Akademia Pedagogiczna  Kraków), Zbigniew Micherdziński (kierownik Galerii Sztuki – Regionalny Ośrodek Kultury – Bielsko Biała), Kamila Waleszkiewicz (redaktor naczelna portalu http://www.miastodzieci.pl/).

Wystawę „Zabawka przyjazna dziecku” będzie można oglądać do końca stycznia 2009 roku.

Dofinansowanie:  mkidn

Patronat prasowy:  Patronat merytoryczny:
 logo-miasto-dzieci  logo-swiat_zabawek
logo-zabawki
 logo_stowarzyszenia