X konkurs „Zabawka Przyjazna Dziecku” rozstrzygnięty !!!

Protokół z posiedzenia jury X edycji konkursu pt. „Zabawka Przyjazna Dziecku” z dnia 26 listopada 2018 roku

Organizator konkursu: Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2; 25-367 Kielce)

Fundator nagród: Muzeum Zabawek i Zabawy

Profesjonalne jury w składzie:

prof. Beata Grynkiewicz-Bylina – Instytut Techniki Górniczej KOMAG

Marta Dachowska – ceramik (Instytut Dizajnu w Kielcach)

Małgorzata Babicka-Szajewska – emerytowana nauczycielka (Liceum Plastyczne w Kielcach)

Maciej Obara – Dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy

Jury przeprowadziło ocenę prac nadesłanych do X edycji konkursu pt. „Zabawka Przyjazna Dziecku” i postanowiło zrezygnować z oceniania prac w trzech kategoriach m.in. ze względu na niewielką ilość nadesłanych prac jak i niższy poziom w porównaniu do wcześniejszych edycji konkursu. Wszystkie prace zostały ocenione w jednej kategorii.

Dysponując pulą nagród w wysokości 11.000 zł jurorzy przyznali następujące nagrody:

I nagroda w wysokości 4 tys. zł:

Agnieszka Pluszczewicz za „Twins – zagrasz w sąsiedztwo”

II nagroda w wysokości 3 tys. zł:

Małgorzata Klaklik za „Misie cyrkowe + Misiowe bujadło”

III nagroda w wysokości 2 tys. zł:

Wioletta Mikołajczak za „Drewniane tabliczki do nauki liter i cyfr”

Wyróżnienia:

Agnieszka Pluszczewicz za „Przebieranki” – nagroda w wysokości 500 zł

Urszula Łysionek-Kowalska za „Mela i Maks w domu” – nagroda w wysokości 500 zł

Joanna Gęsiorska-Duszyńska za „Termomiś”– nagroda w wysokości 500 zł

Andrzej Klisz za „Szachy” – nagroda w wysokości 500 zł

Uzasadnienie jury:

Konkurs „Zabawka Przyjazna Dziecku” powstał z inspiracji Muzeum Zabawek i Zabawy, aby promować najlepsze zabawki polskich projektantów i twórców ludowych. Przedmiotem konkursu są wszystkie rodzaje zabawek, gier (zręcznościowych, planszowych, logicznych), książki, a także programy multimedialne dla dzieci.

Do X edycji konkursu nadesłano 53 prace.

Jurorzy oceniali prace m.in. pod względem: oryginalności, kreatywności, bezpieczeństwa zabawki jak i estetyki oraz jej funkcjonalności. Jury wcieliło się w role testerów, stąd bardzo cenne okazały się opisy załączone do każdej zabawki. Niestety jurorzy jednogłośnie stwierdzili, że do X edycji konkursu napłynęło znacznie mniej ciekawych wzorów i projektów, które są słabszej jakości w porównaniu do wcześniejszych edycji konkursu. Najbardziej interesujące projekty zostały nadesłane przez młodych twórców, co ucieszyło jurorów, którzy uznali to m.in. za przejaw kreatywności młodego pokolenia.

Jury konkursu po długich i żywych obradach stwierdziło, że duża część nadesłanych prac wymaga dopracowania (np. poprawy wypełnienia zabawki).