Wystawa przejściowa

Tradycyjne muzealne podesty z zabawkami przykrytymi szklanymi kloszami, karty muzealne, hasła: „Można dotykać!”, pytania: „Co to jest?” czy „Po co jest muzeum?”, a na środku wielkie stanowisko interaktywne, czyli piaskownica. – Nazwaliśmy ją „Wystawa przejściowa” – opowiada o ekspozycji kurator projektu Magdalena Górecka .- Od nowego roku w tej sali prezentować będziemy nowoczesną wystawę naszych najcenniejszych zabawek. Nim to się stanie, chcemy dowiedzieć się od naszych zwiedzających, czym dla nich jest nasze muzeum. To eksperyment, gra z widzami. Liczę, że wywoła ciekawe reakcje i nasi zwiedzający podzielą się swoimi przeżyciami – dodaje.

Wystawa stawia pytania: po co jest muzeum? Czy zabawka w muzeum służy do zabawy? Co zwiedzający wiedzą o codziennej pracy muzealników? Dlaczego eksponatów nie wolno dotykać? Czy przyszłość muzeum to budowanie zamków na piasku? – Chcemy przybliżyć widzom nasze dylematy i problemy. Codzienność muzealnika jest niewidoczna dla naszych zwiedzających. Opisujemy, badamy eksponaty, zdobywamy wiedzę, czytamy, dbamy o eksponaty, sprawdzamy, czy nie ulegają uszkodzeniom. Bez tej pracy nie powstanie żadna wystawa – jest najważniejsza, od niej wszystko się zaczyna. – wyjaśnia Magda Górecka.

– Chcemy wybić zwiedzających z tradycyjnego „oglądającego” trybu zwiedzania. Damy możliwość dotykania zabawek, pisania po tablicy i budowania zamków z piasku, tropienia tajemnic zabawek. Efekty zabaw zwiedzających będziemy dokumentować, robiąc zdjęcia, spisując je. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe doświadczenie zarówno dla nas, jak i dla naszych zwiedzających – opowiada kuratorka.

Wystawa przejściowa jest dostępna od 5 października do 20 listopada.