Wystawa lalek z teatru „Kubuś”

Od 15 lutego 2012 r. do 15 kwietnia 2012 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie czynna nowa ekspozycja przedstawiająca lalki z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach z przedstawień pt.: „Córka Króla Smoka” i „Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź”.
Na ekspozycji prezentujemy 5 lalek ze spektaklu „Córka Króla Smoka” (Liu – uczony, Błazen-służący, Księżniczka – córka Króla Smoka 2 szt., Król Smok) i 7 projektów lalek. Aktor ubrany jest na czarno, schowany za lalką. Z przedstawienia „Wujek Puszkin,dobry niedźwiedź” prezentujemy 10 lalek (Matka, Córka, Staruszka, Recepcjonistka, Dziennikarka, Pocztówkarz, Dyrektor, Konduktor, Miś Puszkin, Brodacz) i 8 szt. pacynek (Kaczka, Miś, Krecik, Fanta, Zajączek, Piesek, Kotek, Tygrysek) i 5 szt. mapetówek – Fraglesy.

Tło stanowi dekoracja – ekran malowany przedstawiający Katedrę.

„Córka Króla Smoka”

Adaptacja starej chińskiej baśni pochodzącej z czasów dynastii T’ang (VII-IX w.). Opowiada o miłości, która połączyła przedstawicieli dwóch światów: ziemskiego i nadprzyrodzonego. Wiodący skromne życie wśród ludzi pewien uczony imieniem Liu, młodzieniec o niezwykle szlachetnym charakterze, zakochał się w równie wartościowej dziewczynie, ale pochodzącej z innego, pozaziemskiego świata, córce Króla Smoka-potężnego, władcy jeziora Tungingting. Od pierwszego spotkania zauroczonej sobą pary musiało jednak upłynąć wiele czasu i dużo się wydarzyć, zanim koleje losu połączyły ich na zawsze. Przedstawienie pokazuje fascynującą odmienność kultury chińskiej, jej egzotyczny koloryt. Oparte jest na chińskiej ikonografii. Kostiumy i charakteryzacja zostały zaprojektowane w nawiązaniu do reguł obowiązujących w tradycyjnej Operze Pekińskiej. W spektaklu obecne są rozpoznawalne na całym świecie, charakterystyczne dla kultury chińskiej, elementy sztuki walki, tańca z mieczem, proporcami czy szarfą. Wykorzystana została oryginalna i stylizowana na chińską muzyka oraz tradycyjny ludowy teatr cieni-charakterystyczna dla teatru chińskiego jedna z najstarszych form teatralnych, znana od X wieku.

Sztuka powstała na podstawie opowiadania „Córka smoka” Li-Cz’ao-Wei.
przekład – Ewa Witecka
adaptacja i reżyseria – Irena Dragan
scenografia – Urszula Kubicz-Fik
muzyka-Piotr Salaber
wykorzystano również oryginalną muzykę chińską
plastyka ruchu – Kazimierz Knol
efekty multimedialne – Tomasz Niedzielski

Lalki i dekoracje wykonała pracownia plastyczna Teatru w składzie:
Aleksandra Jędrzejewicz, Barbara Kurzątkowska, Marzena Smolińska, Krystyna Stachowicz, Michał Lach, Henryk Nyk pod kierownictwem Marka Srebrzyńskiego.

„Wujek Puszkin, dobry niedźwiedź”

Jedna z cyklu ponad 120 opowieści o Misiu i Tygrysku napisanych przez Janocha, zwanego królem literatury dziecięcej. Jego książeczki, znane i lubiane na całym świecie, zostały uhonorowane licznymi międzynarodowymi nagrodami. Janosh swoje poetyckie, pełne uroku i fantazji opowiastki wypełnia ciepłem i humorem. Dyskretnie uczy wrażliwości, dobroci i współczucia.
W tej opowieści Miś i Tygrysek opuszczają swój domek nad rzeczką i wyruszają w pouczającą i pełną przygód podróż do Hamburga, by odwiedzić Wujka Puszkina, który chciał im w prezencie podarować szczęście…

przekład: Emilia Bielicka
adaptacja i reżyseria: Ewa Sokół-Malesza
scenografia: Mikołaj Malesza
Spektakl parawanowy, przeznaczony dla widzów w każdym wieku.
W spektaklu użyto kukieł zamachowych – zmechanizowanych, pacynek i tzw. mapetówek.

Lalki i dekoracje wykonała pracownia plastyczna Teatru w składzie:
Aleksandra Jędrzejewicz, Barbara Kurzątkowska, Marzena Smolińska, Krystyna Stachowicz, Michał Lach i Henryk Nyk.