„Bohaterowie z ekranu. 70 lat polskiej animacji dla dzieci” to tytuł wystawy, którą od 1 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Eksponaty pochodzą ze zbiorów:

Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Studia EGoFILM z Warszawy i Muzeum Zabawek i Zabawy.

Na wystawie będzie można zobaczyć bohaterów z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Pojawią się postacie dobrze już znane, ale także i te, które całkiem niedawno zadebiutowały na ekranie. Wśród nich znajdziemy: Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Plastusia, Muminki, Mordziaki, Jeża Kleofasa, Kapitana Klipera, Kubę i Śrubę, Mami Fatale, Pomysłowego Dobromira, Misia Colargola, Wikinga Tappi’ego, Żubra Pompika i wielu innych.

Na ekspozycji pojawi się plan filmowy, a ponadto oryginalne lalki, celuloidy, dekoracje, szkice rysunkowe, storyboardy i wiele innych archiwaliów.

Podczas trwania wystawy będzie można oglądać seriale zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie takie jak: „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Mami Fatale”, „Hip-Hip i Hurra”.

Wystawa zorganizowana jest w rocznicę powstania lalkowego filmu animowanego „Za Króla Krakusa” (1947 r.) w reżyserii Zenona Wasilewskiego, który uważany jest za pierwszą, polską profesjonalną animację.

WERNISAŻ 1 CZERWCA , godz. 13.00 ZAPRASZAMY!

Po wernisażu odbędzie się projekcja filmów zrealizowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Będzie można zobaczyć przygody Bolka i Lolka, Reksia, Pampaliniego oraz Kuby i Śruby.

Po projekcji odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, w postaci książek z filmowymi bohaterami.
Sponsorem książek jest wydawnictwo PAPILON.