Wyniki Książka przyjazna dziecku 2013

Protokół z posiedzenia jury I edycji konkursu

„Książka przyjazna dziecku”

z dnia 29 listopada 2013 r.

Organizator konkursu: Muzeum Zabawek i Zabawy z siedzibą w Kielcach;

konkurs realizowany pod patronatem honorowym Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby oraz Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego .

Fundatorem nagród jest Muzeum Zabawek i Zabawy, samorządowa instytucja kultury miasta Kielce.

Jury w składzie:

prof. drhab. Marta Pawlina-Meducka, literaturoznawca

Bożena Iwan,zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej

Jolanta Świstak, kierownik literacki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

prof. dr hab. Zofia Ożóg-Winiarska, literaturoznawca, kierownik Zakładu Edukacji Polonistycznej w InstytucieFilologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
wKielcach, oraz

Maciej Obara – etnolog, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, przewodniczący jury

przeprowadziło ocenę prac nadesłanych na I konkurs „Książka przyjazna dziecku”
i postanowiło, dysponując pełną pulą nagród (10.000), przyznać następujące nagrody
w kategoriach:

I Książki wydane w min. ilości 100 egz. w ciągu dwóch lat przed datą ogłoszenia     konkursu

Dwie równorzędne I nagrody w wysokości po 2,5 tys. zł dla

Moniki Madejek za książkę„Zeszyt z aniołami”, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Doroty Combrzyńskiej – Nogali zaBezsenność Jutki”,Wydawnictwo Literatura

Wyróżnienia:

„Bajduły świętokrzyskie” –  red. Zofia Gadomska, Grzegorz Strzelczyk, aut.: Dariusz Kamys, Agnieszka Kozłowska, Adam Małczyk, Małgorzata Detka, Ryszard Koziej, Beata Ryń, Renata Głasek – Kęska, Jarek Marek Sobański, Marek Wrona, Wydawnictwo artest Agencja Reklamy Test sp. zo.o.

Wanda Chotomska – „Miotła i Ptak”,   Wydawnictwo  MILA

Ewa Ziółkowska – Darmas  – „Tajemnica kasztanowej alei”, BOG&ART na zlecenie Towarzystwa Wiedzy o Dawnych Kulturach i Antykwariatu Nauk. im. Andrzeja Metzgera

Zenon Gierała za „Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej” oraz „Baśnie i legendy ziemi radomskiej”, Wydawnictwo Jedność

Beata Grochowska – cykl książek o Jaroszku („Jak Jaroszek zamieszkał w muzeum”, „Jaroszek i  mała Rozalka” oraz  „Jaroszek i pani Muza”- utwór zgł. w kategorii niewydane), Wydawnictwo Muz. Śląskiego

Emilia Kiereś – „Brat”, Wydawnictwo Akapit Press

Joanna Kulmowa  – „Mysz jak nie mysz”, Wydawnictwo  MILA

Stanisława Zacharko – Łagowska –  „O tym , jak Amelka odkryła co to jest ABSTRAKCJA”,  „Skąd się wzięli artyści i po co są”  „O krasnoludkach i artystce  Joasi”, BWA Kielce

Joanna Nitkowska – Węglarz – „Dwanaście tańczących księżniczek”, Zakład Poligraficzny GRAWIPOL

Elżbieta Wojnarowska – „Sprzedawca czasu. Baśń”, Wydawnictwo WAM

Katarzyna Wydra – „Mysz Bogumił i tajemnice kościoła”, Wydawnictwo WAM

oraz wyróżnienia dla Wydawnictw: Jedność i  Muzeum Śląskiego.

II  Książki niewydane lub wyd. w nakładzie. poniżej 100 egz. i niewprowadzone do sieci           dystrybucji

Dwie równorzędne I nagrody w wysokości po 2,5 tys. zł dla

Violetty Baranowskiej za utwórMaminator i Fantastyczny Stwór”

Michała Wasilewskiego za utwór „Zguba Edenanty” .

Wyróżnienia:

Katarzyna Dembska – „Mrówka Paker”,

Andrzej Mathiasz – „Kunek i straszna tajemnica kun jak zdechnąć ludzi”,

Daria Porębiak,  Sonia Anna Grodek  –   „Wielka księga mazowieckich legend”,

Olga Darewicz- Uberman – „Kieleckie abecadło”,

Piotr Winczewski – „4 …3…0″.

Z uzasadnienia jury:

Wyjątkowa różnorodność książek nadesłanych  na I edycję konkursu”Książka przyjazna dziecku” sprawiła, że jury miało dużą trudność w podjęciu decyzji. Jednocześnie znamiennym i godnym podkreślenia jest jest fakt, że wielu autorów posługuje się piękną i poprawną polszczyzną.

Podział nagród przez jury umotywowany jest tym, że  choć nagrodzone książki są bardzo do siebie podobne pod względami formalno-artystycznymi, to jednak  są w istocie nieporównywalne, dlatego jury nie mogło dojść do consensusu,  zmuszone zatem było do osiągnięcia kompromisu!

W podsumowaniu wyników konkursu jury podaje, że w I konkursie „Książka przyjazna dziecku” wzięło udział 202 uczestników – osób fizycznych i prawnych. Wpłynęło 247 utworów.  W kategorii książki wydane w min. ilości 100 egz. w ciągu dwóch lat przed datą ogłoszenia konkursu przyjęto do  oceny 92 książki napisane przez 79 autorów. Natomiast w kategorii utwory niewydane (rękopis, makieta) lub wydane w nakładzie maks. 99 egz. i niewprowadzone do sieci dystrybucji 146 utworów autorstwa 123 autorów.

Decyzja autonomicznego jury dziecięcego pod przewodnictwem Magdaleny Broniszewskiej:

Wyróżnienie specjalne dla Anny Żagiel – Mój Mały Przyjaciel