Wyjątkowe książki w Muzeum Zabawek i Zabawy

Od 18 września  2012 roku do końca  lutego 2013 roku zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy na składającą się z dwóch części wystawę poświęconą książce.

„Książka zabawka – wczoraj i dziś”

Na wystawie prezentujemy dawne i współczesne wydawnictwa z pogranicza książki i zabawki. Rozkładane, stworzone przez inżynierów papieru dzieła, wydawnictwa dźwiękowe, z ruchomymi częściami, grami, wycinankami, zagadkami czy efektami w technice 3D to tylko część z różnorodnych pomysłów i rozwiązań.

Na wystawie „Książka zabawka – wczoraj i dziś” przedstawiamy znajdujące się w polskich zbiorach najwcześniejsze wydawnictwa tego typu, takie jak: Assarmot, zabawę historyczną w kostki ułożoną dla dzieci przez autorkę Pamiątki po dobrej matce z roku 1851 (I wydanie 1829 r.), Z dziejów polskich – zabawę historyczną w sposobie loterii ułożoną przez Józefa Gackiego z roku 1827, Theater = Bilderbuch. Vier Scenen für das Kinderherz (reprint niemieckiego wydawnictwa z roku 1882) oraz książki z okresu międzywojennego.

Na zdj. Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Assarmot. Zabawa historyczna ułożona dla dzieci przez Autorkę Pamiątki po dobrej matce. Wyd. 2 poprawne. Kraków 1851 ze zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie

Popularne wydawnictwa z lat 60./80. XX w. – tzw. „pop-upy” Czecha Vojtĕcha Kubašty, bajki moskiewskiego wydawnictwa „Małysz” – to kolejny element wystawy. Przypominamy również polskie edycje z elementami do zabawy (wycinanki, układanki, malowanki) autorstwa
m.in. Marii Dunin-Wąsowicz.

Prezentujemy również, niedostępne w Polsce, najlepsze współczesne książki przestrzenne autorstwa: Jana Pieńkowskiego, Polaka tworzącego w Anglii, Roberta Sabudy czy Davida A. Cartera. To trójwymiarowe konstrukcje wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru, pełne zaskakujących kompozycji dzieła sztuki, nie tylko dla dzieci!

Na zdj. David A. Carter , 600 Black Spots. A pop-up book children of all ages, Little Simon, New York 2007, ze zbiorów Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

W sali obok pokazujemy współczesne książki zabawki. Wiele z nich to tłumaczenia najciekawszych edycji obcojęzycznych z tej dziedziny. Ale zaczynają się pojawiać polskie wydawnictwa, wartościowe pod względem treściowym i wzorniczym. To, co (naszym zdaniem) godne odnotowania, udostępnimy dzieciom do oglądania i zabawy.

Wystawa potrwa do końca roku.
Wystawa ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz osób prywatnych.
Współpraca: Wydawnictwo „Debit”, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski oraz „Egmont Polska”.

Opowieści
W muzealnej Galerii „Abrakadabra” zagoszczą unikatowe książki i obiekty artystyczne autorstwa Katarzyny Szpilkowskiej – absolwentki łódzkiej ASP, ilustratorki, artystki wielokrotnie nagradzanej za swoje prace, uczestniczki wystaw książki artystycznej w kraju i za granicą.

Wystawie (wrzesień-listopad 2012 r.) towarzyszyć będą warsztaty plastyczne prowadzone przez autorkę prac.

Na zdj. Katarzyna Szpilkowska, Bajki przydrożne oraz Haiku z plaży