thumb-wojsko

Wojsko Polskie na fronach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria

Muzeum Zabawek i Zabawy od 9 września 2014 r. zaprasza na wystawę ,,Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria” ze zbiorów Pawła Gawrona, Tomasza Kilmka i Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 2014 przypada 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Tej okazji poświęcona jest wystawa.

Na wystawie będzie można zobaczyć kolekcję ołowianych żołnierzyków, modele samochodów, samolotów, czołgów z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka oraz militaria wypożyczone z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Pasja Pawła Gawrona z Kielc trwa już ponad siedemdziesiąt lat. Ciekawostką z życia kolekcjonera jest fakt, że urodzony w Warszawie, doczekał się wystawy swoich zbiorów w Muzeum Motoryzacji w Warszawie, mieszczącym się prawie naprzeciwko miejsca swojego przyjścia na świat.

Jednak zanim to nastąpiło, wiele zdarzyło się w jego życiu. Pierwsze kroki w modelarstwie przypadły na lata międzywojenne, gdy uczęszczał do modelarni LOPP, (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej), budując tam swoje modele latające. Lata okupacji i powstanie warszawskie spędził w stolicy. Wywieziony do Niemiec, nie miał szans i możliwości, aby kontynuować swojezainteresowania, zmuszony był bowiem do ciężkiej pracy.

Gdy wrócił do Warszawy, zastał tylko ruiny swojego domu, a rodzinę porozrzucaną po całym kraju. Od tego czasu przeprowadzał się wielokrotnie, ale i prowadził działalnośćmodelarską. Ostatecznie po różnych perypetiach osiedlił się w 1952 roku w Kielcach, gdzie mieszka do chwili obecnej.

W zbiorach Pawła Gawrona znajduje się około czterystu modeli samochodów z wielu stron świata. Doliczyć do tego trzeba także różnego rodzaju kolejki, miniaturowe maszyny budowlane czy samoloty. Prezentowane były w wielu placówkach w całej Polsce, w tym w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Motoryzacji w Warszawie czy Muzeum Zabawek w Karpaczu. Ostatnio część kolekcji prezentowana była Filii numer 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na wystawie ,,Gdzie są auta z tamtych lat…”

Zaproszenie przyjęło od nas Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielcach, które zaprezentuje militaria i mundury żołnierskie.

W programie Stowarzyszenia pojawią się stanowiska :

• CKM wz.30 na oryginalnym trójnogu/podstawie z 1939 r. w ustawieniu przeciwlotniczym,

• do treningu strzelania p-lot z wózkiem celu latającego i RKM wz. 28 na drewnianej podstawie p-lot

• do treningu ciosów w walce na bagnety (drewniana rama z manekinem, maski szermiercze, karabiny do treningu walki na bagnety.

• zaproszenie-1

Patronat medialny: