skan_archiwalnej_kartki

Wesołego Alleluja! Świąteczne pocztówki ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez internet czy telefon komórkowy zapraszamy Państwa na miniwystawę pt. „Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy „.

Na tej wystawie prezentujemy pocztówki dobrane tak, aby przedstawiały różnorodność tematów i stylów, od lat międzywojennych po lata 80. XX wieku. Projekty pocztówek tworzyli często znani malarze i ilustratorzy.

Na wystawie są kartki przedstawiające urokliwe, sielskie sceny z dziećmi i zwierzętami. Dzieci pozują również z wielkanocnymi symbolami – ogromnymi pisankami oraz baziami.

Pełne wdzięku i humoru pocztówki, których bohaterami są uczłowieczone zwierzęta to następny element wystawy. Kurczaki i zające przedstawione na wielkanocnych kartach (datowanych na okres międzywojenny) latają samolotem, jeżdżą na motorze lub kupują pisanki na straganie.

Kolejna grupa pocztówek nawiązuje do folkloru, przedstawia zwyczaje i obrzędy ściśle związane ze świętami Wielkiej Nocy (święcone, śmigus dyngus).

Kartki powstały w krakowskim wydawnictwie „Polonia” w latach 30. XX wieku.

Z okresu PRL pochodzą pocztówki zaprojektowane przez znanych ilustratorów książek, np.: Marię Orłowską-Gabryś, Barbarę Kusak, Tadeusza Niemirskiego oraz bardzo popularne w latach 1960-1980 barwne kartki fotograficzne, wydawane przez Krajową Agencję Wydawniczą.

Wystawa zlokalizowana w holu muzeum potrwa do końca marca.

Dla zwiedzających przygotowaliśmy skan karty pocztowej z naszych zbiorów zaprojektowanej przez Tadeusza Niemirskiego z lat 50. XX wieku.

skan_archiwalnej_kartki