thumb-alleluja

Jak wyglądały dawne wielkanocne pocztówki? W dobie powszechnego wysyłania życzeń przez Internet czy telefon komórkowy zapraszamy Państwa na mini wystawę pt. „Wesołego Alleluja! Świąteczne kartki pocztowe ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach”. Prezentujemy na niej pocztówki dobrane tak, aby przedstawiały różnorodność tematów i stylów, od lat międzywojennych po l. 80. XX w. Projekty pocztówek często tworzyli znani malarze i ilustratorzy.

Na wystawie są kartki przedstawiające urokliwe, sielskie sceny z dziećmi i zwierzętami. Dzieci pozują również  z wielkanocnymi symbolami – ogromnymi pisankami. Pełne wdzięku i humoru pocztówki, których bohaterami są uczłowieczone zwierzęta, to następny element wystawy. Kurczaki i zające, przedstawione na wielkanocnych kartach, latają samolotem, jeżdżą na motorze czy kupują jajka na straganie. Kolejna grupa pocztówek nawiązuje do folkloru, przedstawia zwyczaje i obrzędy ściśle związane ze świętami Wielkiej Nocy (święcone, śmigus dyngus). Kartki powstały w krakowskim wydawnictwie „Polonia”. Z okresu PRL pochodzą pocztówki zaprojektowane przez znanych ilustratorów książek dla dzieci, m.in.: Marię Orłowską-Gabryś, Barbarę Kusak.

Wystawę uzupełniają kołatki wielkanocne, drewniane jajka z kaczętami ze spółdzielni zabawkarskich (lata 80.) i pisanki.Wystawa, zlokalizowana w holu muzeum, potrwa do 30 kwietnia.