Warsztaty wykonywania biżuterii afrykańskiej


14 grudnia (sobota) 2014 r., w godz. 11.00-13.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędą się warsztaty z wykonywania biżuterii afrykańskiej.

Bilet w cenie 8 zł (opiekun wstęp bezpłatny).

Ilość miejsc ograniczona. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 41 34 337 17

Warsztaty towarzyszą wystawie, ,Afryka Kazika 1931-1936″, którą można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy do 31 stycznia 2014 r.

Pochodzenie

Historia biżuterii jest bardzo długa. Pierwsze ślady zostały odnalezione w Afryce. Były to
m.in. paciorki  z  muszli  ślimaków  czy  też  skorupy strusiego  jaja.  Naszyjniki  i  bransolety  wykonane z kości, zębów lub kamieni zawieszonych na kawałku sznurka lub zwierzęcego ścięgna były bardzo powszechne. Często tego typu biżuteria miała charakter praktyczny, jak
np. zdobienie zapinki do ubrań  wykonane  z kości. Pojawienie się pierwszych metali datowane jest na około rok 7000 p.n.e.,kiedy to odnaleziono pierwsze ozdoby z miedzi.

Biżuteria towarzyszyła ludziom niemal od początku istnienia. Wiek najstarszej biżuterii datowany jest na ponad 100 tysięcy lat. Początkowo były to proste ozdoby, wykonane z powszechnie dostępnych materiałów naturalnych, tj. kamienie, muszle, skóra, kości czy drewno. Wraz
z postępem, zakres stosowanych materiałów zaczął  się poszerzać, m.in. o metale szlachetne,
tj. złoto i srebro. Postępowi uległy także techniki wytwarzania, które stały się coraz bardziej wyszukane i precyzyjne.

Styl i sposób kreowania biżuterii w dużym stopniu uzależnił się od kultury. Oprócz znaczenia czysto estetycznego i ozdobnego, biżuteria stała się z czasem symbolem przynależności do wybranej grupy społecznej i stanowiła oznakę statusu społecznego.

Biżuteria w Egipcie

Jedna z najstarszych cywilizacji rozwinęła się na brzegach Afryki – w Egipcie. Zhierarchizowana  i bogata kultura jest jedną z pierwszych, gdzie można mówić o pojawieniu się przemysłu złotniczego i rzemiosła wytwarzania biżuterii. W tym społeczeństwie najbardziej cenionym materiałem było złoto – symbolizowało luksus, prestiż i wysoką rangę. Oprócz  złota  bardzo ceniono kolorowe szkła i klejnoty. Popularność tych materiałów wynika z ich większej dostępności na terenie Egiptu niż srebra. Biżuteria w Egipcie miała znaczenie symboliczne, na co wpływ miał nie tylko kształt i wykonanie, ale też kolor biżuterii. Na przykład barwa zielona oznacza płodność. Tego typu symbolika wyłania z biżuterii kategorię amuletów, czy przedmiotów mających magiczną moc.

Afrykańska biżuteria jest tak samo zróżnicowana jak ludzie ją zamieszkujący. Masajowie pokochali kolorowe koraliki. Tuaregowie rzeźbą w srebrze, a ludy zamieszkujące Burkina Faso wyplatają wielokolorowe bransoletki z żyłki. Biżuteria uosabia ich bogate dziedzictwo i kulturę.

Afrykańska biżuteria nie jest noszona tylko w celach dekoracyjnych, każdy kawałek biżuterii często ma znaczenie symboliczne. Biżuteria odzwierciedla także status społeczny i majątkowy. Poprzez niezliczoną ilość noszonej biżuterii rozpoznasz wodza wioski.

Źródła:wikipedia.org.pl, www.wiktorian.pl

Warsztaty towarzyszą wystawie ,,Afryka Kazika 1931-1936″, którą można oglądać
w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach do 31 stycznia 2014 r.