W żabim świecie pani Ewy

Na mikołajki 2004 roku do Muzeum Zabawek i Zabawy przywieziono długo wyczekiwaną kolekcję żab państwa Ewy i Stanisława Rusieckich z Londynu. Życzeniem kolekcjonerki było przekazanie zbioru w dobre ręce, tam gdzie byłby doceniony, nie uległby rozproszeniu i zostałby zachowany dla potomnych.

Pierwsza w kolekcji była srebrna żabka-breloczek. Następnie w domu pani Ewy Rusieckiej pojawiały się stopniowo: żaby-figurki, żaby-pojemniki na długopisy, strugaczki, deski do krojenia, ozdobne puzderka, breloki, kluczyki, brosze, mydelniczki, przyciski do papieru. Żabki sportowcy, żaby muzycy. Żabki samotne, żabki zakochane i żabie rodziny. Zrobione z gliny, porcelany, szkła, tkaniny, kamienia, z papieru, z muszli i z tworzyw sztucznych. Są żabki statyczne i żabki ruchome, milczące i głośne. Gromadzone przez lata żaby były integralną częścią domostwa państwa Rusieckich. „Mieszkały” w ogrodzie, w salonie, w kuchni, a nawet w łazience.

Do Kielc przyjechało prawie 4 tysiące żabek. Mamy nadzieję, że w Muzeum Zabawek i Zabawy jest im równie dobrze jak u poprzednich gospodarzy. Wystawa ma bagienno-błotną aranżację, a zwiedzającym oferujemy także projekcję filmu dokumentalnego o kolekcji państwa Rusieckich (reż. Krzysztof Miklaszewski).

Wystawa czynna 1.06-2006 – 11.05.2008.