W co jest grane?

plakatwcojest

O powstaniu gier, ich historii, ewolucji, zasadach i rodzajach napisano już wiele. Jedni uważają, że są to jedynie drobne przyjemności dla dzieci, inni mówią, że jest to wymysł próżności, niepotrzebna strata czasu i pieniędzy. Są też tacy, którzy twierdzą, że gry rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie i kształtują umiejętności współpracy w grupie. Uważamy, że to ci drudzy mają rację!
Gdzie i kiedy gry pojawiły się po raz pierwszy? Nie wiadomo. Wielu podejmowało się zadania ustalenia ich początków. Już najsłynniejszy historyk starożytności, Herodot twierdził, iż gry wymyślili Lidyjczycy podczas wielkiego głodu szalejącego w ich kraju. Herodot sugeruje, że gry wymyślono po to, by zapomnieć o przykrościach i smutkach dnia codziennego, miały one łagodzić cierpienie poprzez szlachetną rywalizację. W społecznościach skandynawskich gry stanowiły swoiste sacrum. Bogata mitologia ludów skandynawskich zawiera opowieści, w których to bogowie grają o losy świata złotymi figurami na złotej planszy, wyposażając przodków ludzkiego rodu w umiejętność prowadzenia rozgrywek.

Według dawnych badaczy gra nie była celem sama w sobie, ale tworzyła przestrzeń do wielopoziomowego wzrastania, sprzyjała dyskusjom i inspirowała do poszukiwania nowych rozwiązań. Tak twierdzono dawno, dawno temu. W dzisiejszych czasach gry są postrzegane głównie jako rozrywka a szczególnie te planszowe przeżywają swój renesans. Czyż nie jest tak, że były, są i będą trwać przy człowieku, zmieniając się i dostosowując do czasów i naszych potrzeb?