VIII Konkurs Zabawka Przyjazna Dziecku – wyniki i zdjęcia nagrodzonych zabawek

Protokół z posiedzenia jury VIII konkursu

„Zabawka przyjazna dziecku”

z dnia 17 listopada 2014 r.

Organizator konkursu: Muzeum Zabawek i Zabawy z siedzibą w Kielcach; konkurs realizowany pod patronatem honorowym Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby. Fundatorami nagród są Muzeum Zabawek i Zabawy, Wzgórze Zamkowe: Institute of Design Kielce oraz Targi Kielce.

Jury w składzie:

Monika Patuszyńska–Dyrektor ds. artystycznych Institute of Design Kielce

Beata Grynkiewicz-Bylina–Profesor nadzwyczajny Instytut Komag, przewodnicząca jury

Wojciech Bajor-projektant zabawek, designer

Maciej Obara-Dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, etnograf

przeprowadziło ocenę prac nadesłanych na VIII konkurs „Zabawka przyjazna dziecku”
i postanowiło, dysponując pełną pulą nagród (15 500 zł), przyznać następujące nagrody
w kategoriach:

1. Zabawki wdrożone do produkcji

II nagroda: Gra Memo ptaki, owady–Katarzyna Jacobson–Cebulice Małe  (1500 zł)

II nagroda: Drewniane klocki konstrukcyjne–zestaw majster–Bartosz Światowski–Tychy (1500 zł)

III nagroda: Dziabągi Joanna Kaczmarek–Łódź (500 zł)

Honorowe wyróżnienie dla: Kalejdoskop, Detektyw, Pajacyki i wąż–Małgorzata Bojanowska–Kraków za zabawki do zabawy z osobą dorosłą

1. Zabawki ludowe

I nagroda: Żaba z zestawu bożonarodzeniowego–Marian Mółka–Nowy Sącz (2000 zł)

II nagroda: Wiej wietrzyku, wiej!-Józef Żak–Staszów (1000 zł)

III nagroda: Kokoszki–Anna Marczak–Kętrzyn (500 zł)

1. Zabawki artystyczne, prototypy

I nagroda: Lalka mama grzechotka–Iwona Nowakowska–Wrocław (2000 zł)

III nagroda: Lisek i przyjaciele-Agata Czechowicz–Dębowiec (500 zł)

III nagroda: Kaczka dziwaczka–Dominika Koszowska–Katowice (500 zł)

Wyróżnienie honorowe od przedstawicielki IDK Koniki–David Javorsky – Kraków

Wyróżnienie specjalne dla: Królik Eugenio–drugie życie sweterka, Mucha domowa–szara eminencja, Ameba kropka–Dorota Godlewska–Warszawa-za użycie materiałów recyklingowych (500 zł)

1. Projekt  lalki współczesnej

I nagroda: Donata roma laskowa–Joanna Kłos–Dębica (5000zł)

Każda nagrodzona i wyróżniona zabawka otrzymuje prawo oznaczania wyrobu znakiem–logo konkursu.

Uzasadnienie jury:

Zabawki nagrodzone w kategorii wdrożone do produkcji, to klasyczna zabawka dydaktyczna
i konstrukcyjna, projekty rozwijające wyobraźnię i zdolności manualne. Jury sugeruje ponownie przeanalizowane konstrukcji zabawek pod względem ich bezpieczeństwa, spełnienia obowiązujących wymagań bezpieczeństwa w świetle aktualnych norm. Komisja konkursowa doceniła dużą oryginalność zabawek ludowych, zastosowanie tradycyjnych wzorów jako twórczej inspiracji dla współczesnych form. Materiały używane w projektach w kategorii zabawki artystyczne i prototypy były wysokiej jakości, wiele prac prezentowało ciekawą formę.

Kategoria specjalna-Lalka współczesna–jury zauważyło mało projektów wnoszących innowacyjne spojrzenie.

W podsumowaniu wyników konkursu jury podaje, że w VIII konkursie „Zabawka przyjazna dziecku” wzięło udział 95 uczestników–osób fizycznych i prawnych. Zgłoszono do oceny 154 zabawki.

Niezależne jury dziecięce wybrało pracę

Pauliny Herćan–lalka marionetka-Sulejówek (500zł)

Uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 7 grudnia 2014r.

Zabawki, które zostały nagrodzone w VIII edycji konkursu Zabawka Przyjazna Dziecku można zobaczyć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.648472105272912.1073741854.304510549669071&type=1