Uwaga, budowa!

Ciężarówki, wywrotki, koparki, dźwigi, pojazdy na gąsienicach są tematem czasowej wystawy „Uwaga, budowa!” w Muzeum Zabawek i Zabawy.  Wszystkie pojazdy, które możemy spotkać na budowach, pokazane zostaną w wersji malarskiej oraz w wersji mini – zabawkowej. Wystawę można oglądać od piątku 9 lipca. Nad ścianach zawiśnie cykl obrazów olejnych „Zabawki” namalowanych przez Jacka Gonciarza.

– Prace przedstawiają pojazdy budowlane, które podpatrzyłem gdzieś na ulicy czy placu budowy. Z jednej strony wyglądają jak maszyny, którymi dorośli posługują się w codziennej pracy, z drugiej są kolorowe – jak zabawki. Przecież to, czym bawimy się w dzieciństwie często decyduje o tym, kim zostajemy jako dorośli. Chłopięce zainteresowania koparkami, budowlami z piasku to często pierwszy krok w zawodzie budowlańca – wyjaśnia autor obrazów.

W gablotach parkują auta z czasów PRL: stary cysterny z pojemnikami na wapno i cement z lat 70. z bydgoskiej spółdzielni zabawkarskiej Synteza, metalowe żubry i dźwigi z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich produkowane od lat 60., drewniane duże ciężarówki wyprodukowane w spółdzielni Strykowianka oraz ciężarowe Żbiki. Wśród prezentowanych aut jest także wywrotka Mars na gąsienicach z pilotem w kształcie mydelniczki oraz współczesne ciężarówki plastikowe, drewniane, a nawet koparka z klocków Lego.

Jak na prawdziwą budowę przystało, wystawa jest odpowiednio i fachowo oznakowana i oddzielona. W sali staną zapory i znak drogowy informujący o robotach, a także … materiały budowlane. Kielce zamieniły się w wielki plac budowy. Muzeum Zabawek i Zabawy dokłada do tego jedną cegiełkę.

Jacek Gonciarz jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Akademii Świętokrzyskiej na kierunku malarstwo. Cykl „Zabawki” to jego praca dyplomowa. Jeden z obrazów cyklu otrzymał nagrodę Liceum Sztuk Plastycznych w konkursie Przedwiośnie w roku 2008.

Wystawa „Uwaga, budowa!”. Będzie czynna od 9 lipca do końca października.