Tydzień Kultury Języka


Bezpłatne warsztaty dla dzieci poświęcone kaligrafii, ekslibrisowi i… przeklinaniu wypełnią Tydzień Kultury Języka (9-12 marca 2010 roku). Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało także atrakcję dla starszych: nauczycieli i rodziców z dziećmi: spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem książki „Jak przeklinać – poradnik dla dzieci” oraz sekretarzem poetki noblistki Wisławy Szymborskiej (czwartek, 11 marca 2010 roku o godz. 16). W swojej rymowane książce Michał Rusinek przekonuje maluchy do używania literackich, czasami dziwacznych przekleństw. Zamiast brzydkich, często przez dzieci niezrozumiałych słów  autor proponuje użycie określeń „Niech mnie rekin powącha”, „Amarylis”, „Brukiew”, a nawet karkołomne dla języka „A niech to fąfną gżdryce”.

Podczas spotkania autor opowie o pisaniu książki, jej genezie, planach pisarskich (teraz pisze książkę o słowach przekręcanych przez dzieci) i translatorskich (Michał Rusinek jest tłumaczem książek o misiu Paddingtonie). Zdradzi także tajemnicę, jaką szefową jest Wisława Szymborska.

Na zajęciach przeznaczonych dla różnych grup wiekowych dzieci ubędą pracowały nad doskonaleniem charakteru odręcznego pisma (klas 1-3), poznają historię ekslibrisów (klasy 4-6) i zaprojektują własny znak do swoich książek książki. Najmłodsi poznają metody… literackiego przeklinania, dowiedzą się, jak sobie radzić ze złością i jak ją kulturalnie wyrażać. Bazą do zajęć będzie książka Michała Rusinka. Zajęcia odbywać się będą od wtorku do piątku w godz. 10-13. Na warsztaty nie ma już miejsc. – Nasze zajęcia tak się spodobały, że rezerwacja terminów trwała tylko kilka dni. Aby i inne dzieci mogły skorzystać z naszych propozycji, warsztaty w nieco zmienionej formie staną się lekcjami muzealnymi i trafią na stałe do naszej oferty edukacyjnej – wyjaśnia Agnieszka Kozłowska-Piasta, kierownik działu oświaty i marketingu muzeum.

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za zgodę na publiczne czytanie książki Michała Rusinka „Jak przeklinać – poradnik dla dzieci”.