Tydzień Kultury Języka 2011

Młodzi ludzie szukają mężczyzny w goglach w środku Warszawy, liczą wentylatory w jednym z warszawskich budynków, biegają od punktu do punktu, szukając agentów i  dalszych elementów łamigłówek. Gry miejskie od lat elektryzują młodzież w wielu polskich miastach. Czym są, jak wyglądają i na czym polegają? Na te i podobne pytania odpowie Krzysztof Bielecki, twórcą projektu Urban Playground, gry – zabawy realizowanej w przestrzeni miasta. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Zabawek i Zabawy 23 marca (środa) o godzinie 16. Impreza jest częścią Tygodnia Kultury Języka, organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Chętni mogą uczestniczyć w spotkaniu bezpłatnie.

Krzysztof Bielecki ma na swoim koncie kilkanaście scenariuszy i organizacji gier miejskich. Napisał dwie książki poświęcone temu zagadnieniu: „Miasto to gra” oraz „Kod, czyli rzeczy, które zauważasz w mieście, gdy wpatrujesz się w nie odpowiednio długo”. Proponowane przez niego gry miejskie sprawiły, że w rankingu osób aktywnych, które zdaniem „Życia Warszawy” miały największy wpływ na to, co działo się w Warszawie w roku 2007, zajął trzecie miejsce. Na spotkaniu Bielecki opowie o scenariuszach swoich gier, przedstawi także kilka zagadek z dotychczas przeprowadzonych zabaw. To świetna okazja, aby poznać zasady gier miejskich i uczyć się od najlepszych.

 

W Tygodniu Kultury Języka w Muzeum Zabawek i Zabawy grupy zorganizowane mogą uczestniczyć także w lekcji muzealnej poświęconej grom fabularnym, ich literackim i historycznym inspiracjom.