To jest mój Meksyk

Wystawa „To jest mój Meksyk/Éste es mi México” to 60 reprodukcji obrazków dziecięcych – najciekawszych prac z konkursu „Oto jest mój Meksyk” z roku 2009. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych z Meksyku. Z okazji 200-lecia niepodległości Meksyku i 100-lecia meksykańskiej rewolucji tematem prac dziecięcych miała być niepodległość Meksyku. Na konkurs przysłano ponad 6 tysięcy prac dzieci z różnych czasami bardzo odległych stron świata. Swoją wizję niepodległości Meksyku namalowały dzieci z USA, Włoch, Korei, Kanady, Kostaryki, Iranu, Nowej Zelandii i Polski. Jedną z laureatek konkursu jest kielczanka 11-letnia Adrianna Mijas z pracowni plastycznej MDK (opiekun: Joanna Biskup-Brykczyńska).

Na dziecięcych pracach widać nie tylko walki powstańcze, ale także portrety rewolucjonistów, meksykańską flagę, plakaty, alegorie niepodległości, wyzwolenia i wolności. Kolorowe rysunki są pełne rewolucjonistów w sombrerach, walczących na pustyniach pełnych charakterystycznych kaktusów. Są anioły niepodległości, a nawet wizerunki Matki Boskiej z Gwadelupy. Można dowiedzieć się, z czego słynie Meksyk i jak wyglądał jeden z najbardziej rozpoznawanych meksykańskich rewolucjonistów, Emiliano Zapata.

Na wystawie znajdziecie także typowe gry meksykańskie  w gablocie i puzzle z mapą Meksyku, którą każdy zwiedzający może ułożyć. Na podłodze galerii znajduje się duża gra planszowa z meksykańskim scenariuszem.
To już druga wystawa w Muzeum Zabawek przygotowana wspólnie z ambasadą Meksyku w Polsce.

Wystawę można oglądać do 10 maja.