Kilka słów o animacji: klasa I - V

Jak nakręcono Reksia, Bolka i Lolka czy Shreka? Jak porusza się Miś Uszatek i Colargol? Czy można zrobić film bez taśmy filmowej i czy to bardzo trudne zadanie? Zajęcia przybliżają historię i techniki animacji filmowej.

Zaprojektuj sobie domek: klasa II - IV

Lekcja  składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej (warsztatowej).

W pierwszej, teoretycznej części dzieci zapoznają się z historią domków dla lalek, poznają najciekawsze w historii domki dla lalek i ich wnętrza oraz pojęcie dollhause miniatures (wykonywanie miniatur domków). W drugiej części dzieci zajmą się projektowaniem domków i ich wnętrz. Do tego celu zostaną przygotowane gotowe bryły (2 moduły) do składania: domek i zamek. Po lekcji dzieci będą mogły zabrać wykonane przez siebie konstrukcje.

W co bym się bawił, gdybym urodził się 40 lat temu? Klasa I-VI

Zajęcia przedstawiają kilka najpopularniejszych gier i zabaw PRL-u. Zaproponowane gry i zabawy będą dostosowane do wieku uczestników. Lekcja ma na celu przedstawienie historii zabaw ale również ma zachęcić dzieci do samodzielnego wykonania zabawek wzorowanych na tych z epoki PRL-u i wypróbowywania ich w domu. Lekcja promuje peerelowską ideę „Zrób to sam”, którą realizował Adam Słodowy – zabawy w kontekście kulturowo-historycznym. Zajęcia realizują podstawę programową w zakresie edukacji plastycznej, technicznej i historycznej.

Jak zostać detektywem? klasa I-III

Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej części dzieci poznają tajniki zawodu detektywa. Różne techniki i narzędzia pracy, którymi się posługuje jak np.: pobieranie odcisków palców, książkę portretów pamięciowych, które będą mogły zabrać po skończonych zajęciach.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

"Anatomia" bajki na kliszy: klasa I - VI

Dzieci pod opieką instruktora wymyślają bajkę, a następnie ją ilustrują.

Dzieci oglądają bajki na starym, domowym projektorze. Dla wielbicieli starych technologii możliwy jest pokaz slajdów, prezentowanych przy użyciu latarni magicznej.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonego o 100 m od Muzeum)

ABC origami: klasa I - VI

Podstawy origami – sztuki składania papieru. Dzieci poznają nie tylko historię origami, ale także uczą się wykonywania prostych papierowych figurek i przedmiotów.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Warsztaty teatralne: klasa III - VIII

Zajęcia składają się z dwóch części: rekreacyjnej i warsztatowej. Pierwsza część poświęcona jest ćwiczeniom z zakresu dykcji, emisji głosu i rytmiki. Uczestnicy w formie zabawy będą mogli zapoznać się z technikami poprawnej, scenicznej wymowy i metodami jej opanowania. Ta część pomoże np. przełamać stres przed publicznymi wystąpieniami.

W drugiej części zajęć edukacyjnych skupimy się na prostych zadaniach aktorskich stymulujących wyobraźnię (elementy improwizacji, animacji lalkowej, pantomimy itp.). Uczniowie będą mieli okazję zmierzyć się z nietypowymi rolami (np. wiatru), które będą wymagały od nich kreatywnego, nowatorskiego myślenia.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Komiksy: klasa II - VI

Komiksy to celowa sekwencja sąsiadujących ze sobą obrazów plastycznych często z dodanym tekstem, służąca przekazaniu informacji i/lub wywołaniu reakcji estetycznej u odbiorcy. Tak mówi teoria, ale czym są naprawdę, będzie się można przekonać w trakcie kreatywnych zajęć. Spotkanie jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy popularność historyjek obrazkowych może spowodować spadek czytelnictwa, czy też jest odwrotnie?
Na zajęciach uczestnicy poznają historię komiksów i ich powiązania ze sztuką. Każdy uczestnik zajęć będzie miał okazję stworzyć własną komiksową stronę przy pomocy Gry towarzyskiej: Komiks.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Doświadczenie z legendą: klasa II - VI

Zajęcia w oparciu o współczesną opowieść inspirowaną legendarnymi początkami Kielc mają na celu promowanie postaw kreatywnych i zdrowych zasad współpracy. Uczestnicy dowiedzą się jak Słowianie budowali osady i jakie warunki musiały być spełnione by rozwijały się miasta. Zajęcia podkreślają znaczenie kooperacji w realizacji różnych projektów.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

W koło i wesoło: klasa I - VIII

Warsztaty są połączeniem kolorowej zabawy i nauki dzięki wykorzystaniu chusty animacyjnej, odrobiny pomysłowości, zabaw językowych i mnemotechnicznych.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Gry: klasa I - VIII

Gry znane są od tysiącleci. Zajęcia z wykorzystaniem planszówek są możliwe do realizacji w kilku wariantach. Mogą przedstawiać historyczne lub współczesne rozgrywki. Tematem zajęć mogą być także inspiracje historyczne i literackie w grach fabularnych. Elementem wspólnym dla wszystkich wariantów jest wspólna gra, w którą w trakcie spotkania zagrają uczestnicy. Tytuł gry i szczegółowy plan będzie ustalony z opiekunem grupy przed zajęciami.