Światowe granie


Czy potraficie sprzedać arabskie dywany, podkładać jajka wężom i budować wieże wbrew prawom fizyki? Jeśli nie, zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu „Gry i zabawy świata”, tym razem poświęcone grom planszowym. Zajęcia odbędą się w sobotę, 10 października  w godz. 11-14. Bezpłatne warsztaty przeznaczone są dla całych rodzin. Wszyscy chętni będą mogli zagrać w afrykańskie gry Mancala i Husbao, pochodzącą z Ghany Jengę, a także współczesne gry rozgrywające się w egzotycznych krajach. W „Marakeszu” gracze zamieniają się w kupców handlujących dywanami, w „Bangkoku” – w kambodżańskiej dżungli szukają drogocennych szmaragdów w „Manili” jak flisacy przewożą towary do różnych portów.

W grze o nazwie „Totem” gracze będą budować indiańskie totemy, a w „Rattlesnake” – podrzucać namagnesowane jaja kolorowym grzechotnikom. Ci, którzy od rywalizacji wolą prace plastyczne będą mogli pod okiem instruktora wykonać planszę do gry w Mancalę lub Husbao.

Zajęcia są częścią projektu dofinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.  Dzięki plastycznym zajęciom dzieci poznają zabawy ruchowe, plastyczne, gry i zabawki z krajów rozwijających się, tj. Peru, Kenia, Ghana, Nigeria, Tanzania, Indie, Chiny czy Meksyk. Dowiedzą się, jak żyją dzieci na innych kontynentach, gdzie się uczą, jak pomagają rodzicom i jak się bawią.  Kolejne warsztaty odbywać się będą w weekendy października i listopada w Muzeum Zabawek i Zabawy. W planach jest m.in. druciana zabawka z Konga, a dla starszych: spotkanie z Klubem Kangura poświęcone technikom noszenia malutkich dzieci w chustach.