Sekrety misiów: 4-5 lat + klasa "0"

Miś to jedna z najpopularniejszych zabawek w historii dziejów. Wszyscy je znamy i większość z nas miała swojego misia, jednak jaka jest jego historia, wie już niewielu. Miś narodził się w 1877 roku. Zupełnie przypadkiem wymyśliła go Niemka, Margarete Steiff.

więcej ->

Bajki retro: 4-5 lat + klasa "0"

Dzieci pod opieką instruktora oglądają różne bajki na starym, domowym projektorze – rzutnik „Ania”. Na podstawie projekcji dzieci mają za zadanie pokolorowanie bajkowych postaci.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Zabawkowe zwierzaki: 3-5 lat + klasa "0"

Dzieci oglądają prezentację multimedialną, na której rozpoznają zwierzęta ze zbiorów muzealnych. Zminiaturyzowane zwierzęta wykonane są z masy papierowo-gipsowej, każde zwierzątko w środku posiada konstrukcję szkieletowo-metalową, wszystkie są lakierowane. Zabawki pochodzą z Austrii z końca XIX w. Każde dziecko otrzyma foremkę w kształcie zwierzątka, którą ma wypełnić plasteliną. Tworzy w niej wzory i przykleja dekoracje w postaci cekinów, guzików lub tasiemek ozdobnych.

Zróbmy wystawę!: 4-5 lat + klasa "0"

Poznanie charakteru pracy muzealnika pozwoli dzieciom wzbogacić wizytę w Muzeum.
Zabawy z kształtami i kolorami są nawiązaniem do działań podejmowanych przy przygotowaniu wystaw. W trakcie zajęć występują elementy zabaw ruchowych.

Zajęcia odbywają się w Aptece Wyobraźni (budynku oddalonym o 100 m od Muzeum)

Czy Baby Jagi trzeba się bać? 5 + klasa "0"

Tematyka warsztatów ściśle związana jest z regionalnymi wierzeniami . Na zajęciach dzieci poznają odpowiedz na pytanie, kim jest i skąd  wzięła się świętokrzyska Baby Jaga. Uczestnicy poprzez zabawę ustalą wygląd oraz atrybuty regionalnej czarownicy. Specjalnym zadaniem będzie przygotowanie przez przybyłych magicznego wywaru. Lecz aby tego dokonać dzieci będą musiały rozwiązać tajemniczą zagadkę.