Postaci znane i nieznane według Andersena

Pastereczka i kominiarczyk, księżniczka na ziarnku grochu, Calineczka, świniopas, żołnierzyk i baletnica – te i inne postaci z 12 znanych i mniej znanych baśni Andersena można oglądać na tej wystawie. Wszystkie lalki wykonała Anna Polarusz-Andruszkiewicz ukraińska artystka i aktorka, założycielka pracowni artystycznej „Ani-Rusz”, ona także jest autorką aranżacji kieleckiej wystawy.

Polarusz-Andruszkiewicz ukończyła wydział reżyserii Instytutu Kultury w Kijowie, przez 5 lat pracowała w Kijowskim Teatrze Marionetki Lalek. Od roku mieszka i pracuje w Polsce. Już jako dziecko marzyła, aby zostać projektantką, dlatego w roku 2008, kiedy powstały w Warszawie Laboratoria Twórcze założyła swoją Pracownię Teatralną  „Ani-Rusz”, gdzie razem z grupą młodzieży projektuje i wykonuje lalki typowo teatralne, marionetki, scenografie, kostiumy teatralne, wystawia spektakle. Ma na swoim koncie udział w kilku festiwalach sztuki lalkarskiej oraz kilka wystaw indywidualnych m.in. „Pod białymi skrzydłami” w Muzeum Archeologicznym w Warszawie, „Ani rusz” w Ciechanowie i „Muza Nowego Tysiąclecia” w Warszawie.

W swoich pracach ciekawie łączy świat teatru ze światem plastyki. Sceny z baśni są starannie wyreżyserowane, tworzą nastrój, magię i tajemniczość, podobną do tej, którą da się odczuć czytając Andersena. Polarusz-Andruszkiewicz jest także autorką wielu prac „pozabaśniowych” – współczesnych Muz (m.in. komputerowej) oraz postaci związanych z prawosławnymi Świętami Bożego Narodzenia.

Wystawa czynna od 1 grudnia 2008 roku do 31 stycznia 2009 roku.