Zabawki Liska Hermana z Celje

Zabawki_Liska_Hermana_z_Celje_-_PLAKAT_A-4

IMG_0097

„Legowisko Hermana” to jedyne w Słowenii muzeum dla najmłodszych, przeznaczone dla dzieci do 12. roku życia.

Już od 21 lat działa jako samodzielny oddział Muzeum Historii Najnowszej w Celje. Jego maskotką jest sympatyczny i rozpoznawalny Lis Herman. Misją muzeum dla dzieci jest przedstawianie słoweńskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz nawiązywanie do praw i obowiązków dzieci. Wystawy są pod względem treści i formy dostosowane do dzieci, są również interaktywne, dzięki czemu w zabawny sposób zachęcają do uczenia się i rozmyślania. Dotyczy to również programów towarzyszących wystawom.

Na wystawie w Kielcach prezentujemy zabawki stanowiące część zbioru muzealnego pt. „Życie dzieci”. W skład tej kolekcji wchodzi ponad 4 000 przedmiotów, które nawiązują do życia dzieci w XX i XXI wieku. Główną część zbiorów muzeum stanowią zabawki.

W Słowenii nie było tak silnej tradycji wykonywania zabawek jak w Polsce, toteż tylko część prezentowanych zabawek została wykonana na rynku krajowym, większość pochodzi z rynków zagranicznych. Oprócz mniejszych producentów warto wspomnieć o dwóch ważnych słoweńskich fabrykach zabawek: Ciciban i Mehanotehnika. Niezależnie od pochodzenia, cechą wspólną wszystkich zabawek z naszego zbioru jest to, że skracały i umilały czas słoweńskim dzieciom.

Zabawki są wykonane z różnych materiałów, niektóre są przeznaczone do zabaw chłopięcych, inne do dziewczęcych, dla dzieci miejskich lub wiejskich. Są też zabawki przeznaczone do gier towarzyskich oraz do samodzielnych zabaw i odkrywania.

Zabawki podzieliliśmy na kilka kategorii:

• przytulanki
  • gry towarzyskie
  • zabawki konstrukcyjne
  • zabawki sensoryczne
  • zabawki edukacyjne
  • zabawki mimetyczne i motoryczne.

Szczególny zbiór stanowią zabawki wykonane w domu. Cały zbiór datuje się na czas określony w protokole zbioru, czyli na XX i XXI wiek. Wystawę uzupełniają portrety dzieci z zabawkami, które w pierwszej połowie XX wieku wykonał znany mistrz fotografii z Celje – Josip Pelikan.

Równocześnie z wystawą w Kielcach, otworzyliśmy w Muzeum Historii Najnowszej w Celje – wystawę jego fotografii dziecięcej.