Okres wakacji nierozerwalnie wiąże się z relaksem i zabawą na świeżym powietrzu. Rodzinne, letnie wyjazdy sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu i integracji, której zazwyczaj towarzyszą różnego rodzaju zabawki. Przygodę z zabawką zaczynamy od podróży z ulubioną maskotką, a kończymy mając w zanadrzu wiele innych, które najlepiej sprawdzą się i przydadzą w docelowym miejscu letniego wypoczynku.
Oczywiście żeby dobrze się bawić podczas lata, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Najważniejsza jest inwencja i dobrze zgrana grupa kolegów, z którymi nawet pod blokiem można ciekawie spędzić czas. Wieś jest także miejscem, które gwarantuje pełną emocji i niezapomnianą zabawę.

Na wystawie „Wakacyjne zabawki” prezentujemy ich wielką różnorodność. Zarówno te dla dzieci najmłodszych, do zabaw w wodzie i piaskownicy jak i zabawki dla ich starszych kolegów, którzy mogą przy ich pomocy rozwijać swoje twórcze i sportowe zdolności.

Eksponaty na ekspozycji pochodzą z Polski, Włoch i Belgii. Wykonano je w latach 1960 – 1990.
Polskie zabawki zostały wykonane głownie przez spółdzielnie zabawkarskie takie jak: Palart” z Wrocławia, „Bumet”, KZSZ Podlaskie Zakłady Wytwórcze, „Precyzja” i „Gromada” z Kielc, „Elmer” z Koszalina, „Postęp” z Częstochowy, Częstochowskie Zakłady Zabawkarskie, „Puszczykowo”, „Polgar” z Krakowa, „Bajka” z Lublina.

Wakacje to nie tylko zabawa, dlatego w muzealnym holu (nawiązując do wakacyjnych zabawek) polecamy także ciekawą lekturę na lato.
Wystawie towarzyszy też ekspozycja pamiątek z wakacji, które cały rok przypominają nam o miejscu, w którym miło spędzaliśmy czas.
Wszystkim Naszym Gościom życzymy miłego wypoczynku!