Zdjęcia z wernisażu wystawy Meble kombinowane, fot. Jacek Gonciarz (23)

„Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u” to wystawa, którą można oglądać od 31 marca bieżącego roku do 25 marca 2018 roku.
Na wystawie znajdują się mebelki dla lalek produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku.
Są to m.in.: stoły, krzesła-patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki pokazujące zabawki i stylistykę polskich wnętrz mieszkalnych. Obok mebelków produkowanych przez spółdzielnie zabawkarskie prezentujemy również kilka ciekawostek (meble wykonane na specjalne zamówienie przez stolarzy, a także przez rodziców dla dzieci).
Ciekawym uzupełnieniem wystawy są mebelki z kompletu dla lalek projektu Antoniego Kenara, jak i meble dziecięce znanych polskich designerów: Teresy Kruszewskiej, Olgierda Szlekysa, Władysława Winczego, Marii Chomentowskiej.
Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prywatnych kolekcjonerów.
Ekspozycję uzupełniają pierwsze wzory mebelków rysowane na papierze, skany wysyłkowych katalogów zabawek i zdjęcia mebli z okresu, któremu tematycznie odpowiada wystawa.
Elementem towarzyszącym wydarzeniu będą warsztaty edukacyjne.
Serdecznie zapraszamy!