Fotosy z filmów dla dzieci i młodzieży

fotosy_plakat

Wystawę blisko 100 fotosów z filmów dla dzieci i młodzieży można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy od 28 stycznia do 15 maja 2016 roku.

Ekspozycję stanowią fotosy ze zbiorów Jacka Gonciarza. Eksponowane fotosy to fotografie zrobione na planach zdjęciowych przeznaczone do promocji filmów. W większości pochodzą z polskich filmów fabularnych i animowanych zrealizowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku. Na wystawie nie zabraknie fotosów z takich produkcji jak: ,,Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”, ,,Proszę słonia”, ,,Akademia Pana Kleksa”, ,,Szaleństwa panny Ewy” czy ,,Podróż za jeden uśmiech”. Całość ekspozycji dopełnią afisze, cenniki biletów i projekty architektoniczne kin.

Wszystkie fotosy wykonane zostały na czarno-białym papierze fotograficznym.

Część z nich stworzono dla rodzimych kin, a niektóre z nich przeznaczano na eksport. W czasach swojej świetności (obok plakatów) były reklamą filmów, które wchodziły bądź miały dopiero wejść do kin. Fotosy, na których pojawiały się sceny ze znanymi aktorami lub postaciami z animacji były magnesem zachęcającym do obejrzenia danego tytułu.

Te swego rodzaju zdjęcia nie były wykonywane z negatywu naświetlonej taśmy filmowej, lecz robione przy użyciu aparatu fotograficznego przez specjalnie zatrudnioną osobę, którą był „fotograf-fotosista”. Dawniej, ze względu na głośną pracę aparatu, fotosista robił zdjęcia po skończonym ujęciu. Jeszcze raz ustawiał aktorów lub lalki (jeśli była to animacja) w odpowiednim oświetleniu.

Dziś, wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej, fotosista pracuje najczęściej równolegle z operatorem, uważając by nie zakłócić toku realizacji filmu. Papierowe fotosy zostały zastąpione przez te w wersji cyfrowej, które przeważnie można oglądać na stronach internetowych. Jednakże kadry tych papierowych, starych fotosów zawierają w sobie niepowtarzalny urok, wspomnienia i dużo filmowej magii, o czym będą się mogli Państwo przekonać, przychodząc na wystawę do naszego Muzeum.