„Bohaterowie z ekranu. 70 lat polskiej animacji dla dzieci” to tytuł wystawy, którą od 1 czerwca 2017 roku można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Eksponaty pochodzą ze zbiorów:

Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Studia EGoFILM z Warszawy i Muzeum Zabawek i Zabawy.

Na wystawie można zobaczyć bohaterów z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Są to postacie dobrze już znane, ale także i te, które całkiem niedawno zadebiutowały na ekranie. Wśród nich znajdziemy: Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Plastusia, Muminki, Mordziaki, Jeża Kleofasa, Kapitana Klipera, Kubę i Śrubę, Mami Fatale, Pomysłowego Dobromira, Misia Colargola, Wikinga Tappi’ego, Żubra Pompika i wielu innych.

Na ekspozycji odnajdziemy plan filmowy, a ponadto: oryginalne lalki, celuloidy, dekoracje, szkice rysunkowe, storyboardy i wiele innych archiwaliów.

Podczas trwania wystawy można oglądać seriale zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie takie jak: „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Pomysłowy Dobromir”, „Mami Fatale”, „Hip-Hip i Hurra”.

Wystawa zorganizowana jest w 70. rocznicę powstania lalkowego filmu animowanego w reżyserii Zenona Wasilewskiego  z 1947 roku pod tytułem: „Za Króla Krakusa”, który uważany jest za pierwszą, polską, profesjonalną animację.

PORWANIE BALTAZARA GĄBKI, oryginalny celuloid, wł. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (3)

MIŚ USZATEK, lalki, wł. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

WIKING TAPPI, fotos z serialu, odcinek pt. „Magiczna Kołyska” reżyser A.P. Morawski, produkcja EGoFILM

MAURYCY I HAWRANEK, lalki, wł. Muzeum Kinematografii w Łodzi (3)