,,Polska gola!” – o wystawie i imprezach towarzyszących

Na miesiąc przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA  EURO 2012 w Muzeum  Zabawek i Zabawy w Kielcach otwarta zostanie wystawa pt. ,,Polska gola!”. Wernisaż  wystawy odbędzie się 8 maja o godz. 17.00, a oglądać będzie ją można do 2 września 2012.

Kazimierz Górski, l.70. XX w. pocztówka, wł. Muzeum Sportu i Turystyki

medal

Medal okolicznościowy 1974. Mistrzostwa Świata RFN, wł. Muzeum    Sportu i Turystyki w Warszawie

Wystawa będzie nawiązywać do złotych czasów polskiej piłki  nożnej  lat 70. XX  w.
i będzie się składała z kilku części. W pierwszej przypomnimy postać najwybitniejszego  polskiego trenera Kazimierza Górskiego i jego ,,Orłów”. Tu  zaprezentowane zostaną m.in lalki   przedstawiające Drużynę ,,Orłów”, które wyprodukowane zostały w krakowskiej Chemicznej  Spółdzielni Pracy ,,Pomoc”  w latach 70. XX w.

lala_pilkarz

Lalka-piłkarz proj. Bronisław Chromy, Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Pomoc”, lata 70. XX w. Kraków, wł. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Krakowska Chemiczna Spółdzielnia Pracy ,,Pomoc” została założona w 1948 roku i początkowo  produkowała  artykuły chemiczno-gospodarcze. W 1955 roku Spółdzielnia opracowała własne metody wytwarzania lalek z polichlorku winylu. Lalki cieszyły się dużą popularnością,
a z czasem wprowadzano nowe wzory i modele. Asortyment obejmował lalki dla najmłodszych  dzieci,  lalki  regionalne i dekoracyjne. Na początku lat  70. XX  w. do tego grona dołączyły  takie, które  przedstawiały piłkarzy, a nawet  całe drużyny piłkarskie. Wówczas  powstały miniatury lalek w kostiumach ,,Wisły” i  ,,Legii”.  Wyprodukowano  też  partię egzemplarzy
w koszulkach kadry narodowej, które w ilości 500 sztuk zamówił PZPN. Wręczano je potem przeciwnikom Reprezentacji Polski w czasie meczów międzynarodowych.

Specjalna edycja tych lalek powstała po piłkarskich sukcesach polskiej kadry na Olimpiadzie
w Monachium w 1972 r.  i przedstawiała drużynę  ,,Orłów” Kazimierza Górskiego.

Nowy rodzaj produkcji zainicjował ówczesny Prezes Spółdzielni Władysław Zawiślak, będący wielkim sympatykiem sportu, zaś modele lalek-piłkarzy zaprojektował Bronisław Chromy.

Bronisław Chromy to wybitny polski  rzeźbiarz, medalier,  profesor  krakowskiej  ASP. Urodził  się  w  1925 roku w  Leńczach koło Lanckorony. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie, gdzie był uczniem  Xawerego Dunikowskiego. Artysta ma na swoim koncie  niezliczoną ilość rzeźb i pomników, które wykonuje w metalu i w granicie. Jego prace można oglądać w przestrzeni miejskiej oraz w galeriach i muzeach na całym świecie.

bronislaw_chromy_z_lala

Bronisław Chromy z lalką-piłkarzem, 2012 r.

Każdy, kto przechodził koło Smoczej  Jamy pod  Wawelem, z pewnością zetknął się z rzeźbą Smoka Wawelskiego zionącego ogniem, którego wyrzeźbił artysta.

Współpraca Bronisława Chromego ze Spółdzielnią  ,,Pomoc” przyczyniła się do sukcesu odniesionego przez nią na zabawkarskim rynku. W latach 1964-1971 Spółdzielnia zdobyła   łącznie siedem medali na Targach Krajowych w Poznaniu. Lalki jej produkcji docierały do wielu krajów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Na wystawie zaprezentowany zostanie film z ciekawą opowieścią Bronisława Chromego
o lalkach Chemicznej Spółdzielni Pracy ,,Pomoc”, o rzeźbie i sporcie.

Dopełnienie tej części stanowić będą gadżety związane z „Orłami”, na które złożą się  plakaty, pocztówki i  odznaki. Pojawią się też komiksy dotyczące piłki nożnej, a wśród nich unikatowy ,,Od Walii do Brazylii” opublikowany w 1975 roku przez Wydawnictwo ,,Sport i Turystyka”. Ciekawostką będą karykatury ,,Orłów” Kazimierza Górskiego w rysunku Edwarda Ałaszewskiego  oraz  jamnik ,,Waldi” – maskotka Igrzysk  XX Olimpiady w Monachium z 1972 roku, na których Polska Reprezentacja Piłki Nożnej zdobyła złoto.

waldi_pies

Jamnik Waldi, maskotka Igrzysk XX Olimpiady w Monachium 1972, Niemcy, wł. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, będąca także znakomitą inspiracją dla producentów gier, do których nawiąże kolejna część wystawy. Zaprezentujemy tu m.in. gry planszowe z  różnych lat  jak np.: ,,Mundial” Zakładu  Wyrobu Gier Logicznych  ze  Szczecina czy  ,,Football”  Krakowskich Zakładów Zabawkarskich ,,Krakpol”.

Nie zabraknie też kącika kibica, w którym znajdą się gadżety związane z UEFA EURO 2012.

W ramach wystawy 12 maja (sobota) na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy w godz. 11.00 – 13.00 odbędą się młodzieżowe pokazy treningów piłki nożnej zorganizowane przez Koronę Kielce. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w konkursach związanych z piłką nożną, takich jak drużynowy drybling z piłką na czas między pachołkami, podbijanie piłki nogą i główką, kręcenie piłki na palcu na czas.

Odbędą się  także  rozgrywki w tradycyjne piłkarzyki stołowe.

pilkarzyki

Gra „Football” Krakowskie Zakłady Zabawkarskie „Krakpol”, lata 70. XX wieku, wł. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Serdecznie zapraszamy!

W czerwcu planowane są rozgrywki piłki nożnej między kieleckimi Muzealnikami.

Mamy  nadzieję,   że  Reprezentacja   Polski  pod  wodzą  trenera  Franciszka  Smudy dostarczy nam wielu emocjonujących chwil i samych powodów do radości

– a zatem POLSKA GOLA!!!

plakat_-_polska_gola_

Wystawa  została objęta honorowym patronatem  Prezydenta  Miasta Kielc Wojciecha  Lubawskiego i Polskiego Związku Piłki Nożnej, a  zorganizowana  została  przy  współpracy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz  Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Sponsorzy:

– Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej