UNIA_-_Spółdzielnia_(46)[1]

Pojazdy z Zabawkarsko-Kaletniczej Spółdzielni Pracy ,,UNIA”

Na muzealnej mini-wystawie można zobaczyć 20 pojazdów wyprodukowanych przez Zabawkarsko-Kaletniczą Spółdzielnię Pracy ,,UNIA”, która swoją siedzibę miała w Warszawie. Prezentowane samochody-zabawki produkowano w latach 80. XX w.

W 1985 roku na rynek wprowadzono serię Auto-Unia do samodzielnego montażu w skład której wchodziły: ciężarówka, platforma, cysterna, wóz telewizyjny, chłodnia i wywrotka. W kolejnych latach poszerzono tę serię – m.in. o samochód strażacki.

Spółdzielnia produkowała także inne zabawki jak np: koszykówkę stołową, zegary, wieże zręcznościowe, układanki.

Druga część produkcji obejmowała wyroby kaletnicze z tkanin powlekanych i skayów (torby sportowe, torby gospodarcze).

Zabawki z tej Spółdzielni eksportowane były do: Bułgarii, Czechosłowacji, ZSRR, NRD, Kuby, Irlandii, Węgier, Albanii.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wystawę można oglądać od 30 kwietnia do 9 czerwca 2019 roku.

Zapraszamy!!!
UNIA_-_Spółdzielnia_(5)[1]UNIA_-_Spółdzielnia_(10)[1]UNIA_-_Spółdzielnia_(46)[1]UNIA_-_Spółdzielnia_(109)[1]UNIA_-_Spółdzielnia_(118)[1]