Penda i Piżo – czyli warsztaty wykonywania marteniczek

Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na warsztaty wykonywania bułgarskich włóczkowych lalek – martenic. Zajęcia będą dodatkową atrakcją zwiedzania wystawy „Lalki świata: strojnisie, ikony, fetysze”, a odbędą się w niedzielę, 1 marca w godz. 11-14. Warsztaty poprowadzi komisarz wystawy, etnolog – Magdalena Górecka. Aby uczestniczyć w zajęciach, trzeba kupić bilet na zwiedzanie wystaw czasowych (4 zł).

1 marca Bułgarzy obchodzą swoje pierwsze wiosenne święto, Martenicę. W tym dniu m.in. obdarowują się tzw. marteniczkami, które wykonuje się z czerwonej i białej włóczki lub muliny. – Są to swego rodzaju amulety, które symbolizują odradzające się życie, wróżą świetlaną przyszłość, powodzenie w miłości. To ostatnie zapewniają przede wszystkim marteniczki w kształcie lalek – dziewczynki o imieniu Penda i chłopca Piżo. Biało-czerwone rękodzieła nosi się przy sobie do ujrzenia pierwszego bociana lub jaskółki. Wówczas należy pomyśleć marzenie i powiesić laleczki na drzewie – wyjaśnia Magdalena Górecka.

Marzec to miesiąc, w którym budzi się powoli uśpione zimą życie. 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. W całej Europie, gdzie klimat jest podobny, ta pora roku witana jest poprzez różne wydarzenia tradycyjne, zwykle o charakterze bardzo widowiskowym i radosnym. W Polsce utrwalony jest zwyczaj topienia Marzanny – kukły symbolizującej odchodzącą zimę. – Warto poznać zwyczaje innych krajów. Mam nadzieję, że wykonane na zajęciach marteniczki przyniosą szczęście ich autorom – dodaje Górecka.