Obrazki z Północy

Karlsson z dachu szybujący nad miastem, smok o czerwonych oczach lecący w kierunku zachodzącego słońca, ulica Awanturników, na której mieszka mała Lotta, Madika z Czerwcowego Wzgórza przyglądająca się przez okno, jak pada śnieg. Od przyszłego wtorku galerię dziecięcą „Abrakadabra” Muzeum Zabawek i Zabawy będą zamieszkiwać bohaterowie książek Astrid Lingren, namalowani przez estońską ilustratorkę Ilon Wikland.

Wszystko za sprawą wystawy przygotowanej dzięki współpracy muzeum z Ambasadą Estonii w Polsce. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 21 września o godz. 12. Gościem wernisażu będzie Pani Anne-Ly Ader, Konsul Ambasady Estonii w Polsce.

Na wystawie „Obrazki z Północy” zwiedzający obejrzą reprodukcje prac estońskiej ilustratorki Ilon Wikland. Wśród prezentowanych prac będą przede wszystkim ilustracje do książek Astrid Lingren, m.in. „Karlsson z dachu,” „Smok o czerwonych oczach”, „Lotta z ulicy Awanturników” czy „Madika z Czerwcowego Wzgórza”. Pani Wikland przez wiele lat współpracowała z najsłynniejszą szwedzką autorką książek dla dzieci, tworząc rysunki do jej nowych książek. Na wystawie znajdą się także ilustracje do książki napisanej w 1995 roku przez Rose Lagercrantz, a opowiadającej o pełnym przygód i podróży dzieciństwie Ilon Wikland.

Reprodukcjom towarzyszyć będą fragmenty wywiadów, wspomnień, przemyśleń Ilon Wikland. – To niesłychanie ciepła osoba o wspaniałej, dziecięcej wyobraźni, która uwielbia rysować, kocha dzieci i zwierzęta. Jest pełna optymizmu i energii życiowej, choć nie miała najłatwiejszego dzieciństwa. Bardzo żałujemy, że autorka nie przyjedzie na nasz wernisaż. Nic straconego, bo pani Wikland nadal sporo podróżuje. Aby pamiętała o wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy za pośrednictwem ambasady przekażemy jej prezent – wyjaśnia dyrektor muzeum Jolanta Podsiadło.

Wystawie towarzyszyć będzie gra planszowa, której scenariusz będzie pokazywał uroki nadbałtyckiej Estonii oraz konkurs rysunkowy dla dzieci. „Obrazki z Północy. Ilustracje Ilon Wikland”  można oglądać w muzeum do końca października.

Ilon Wikland

Estońska ilustratorka urodziła się w 1930 roku w Tartu, w Estonii. W 1944 roku jej babcia, w strachu przed komunizmem, zawiozła Ilon na statek, który zabrał do Szwecji. Od tego czasu Ilon zamieszkała z własną ciocią. Ilon uczyła się w Sztokholmie w szkole książki i reklamy (School for Book and Advertising Art). Później kontynuowała studia w Sztokholmie w Konstfack (Uniwersytet Sztuki, Rękodzieła i Wzornictwa), a także w szkole malarstwa Signe Barth, jak również w Londynie i Paryżu. W Szwecji Wikland poznała także Astrid Lingren, której spodobały się jej rysunki. Tak zaczęła się wieloletnia współpraca pań przy kolejnych książkach dla dzieci. Od 2007 roku oryginalne prace Wikland można oglądać w Muzeum Okręgu Läänemaa w estońskim Haapsalu.

Ilon Wikland mieszka obecnie w Sztokholmie. Ma cztery dorosłe córki i dziesięcioro wnucząt.