FILC I SPÓŁKA – ZABAWKI ANNY NARZYMSKIEJ-PRAUSS

Wernisaż wystawy: 6 października (piątek), godz. 17.00

Na rok 2017 przypada 20. rocznica śmierci Anny Narzymskiej-Prauss (07.05.1913 – 23.06.1997), wybitnej projektantki zabawek, artystki plastyczki związanej z Kielcami. W tym samym roku, 6 października o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy na wernisaż monograficznej wystawy „Filc i spółka. Zabawki Anny Narzymskiej-Prauss”.

W okresie powojennym Anna Narzymska znalazła się w grupie wybitnych artystów tworzących – z inicjatywy Wandy Telakowskiej – projekty i przedmioty artystyczne, w oparciu o wzory czerpane z rzemiosła i sztuki ludowej. Prototypy szmacianych zabawek autorstwa Anny Narzymskiej powstawały w latach 1945-1950 na zlecenie Wydziału Wytwórczości, przekształconego następnie w Biuro Nadzoru Estetyki Produkcji (BNEP), a w roku 1950 w Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Artystka pracowała również jako projektantka w kieleckiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”. Obok większych lalek i zwierzątek, Anna Narzymska-Prauss tworzyła miniaturowe maskotki (laleczki i zwierzątka ok. 3 cm wysokości), które stały się jej znakiem firmowym (kilka wzorów opatentowała w latach czterdziestych). Szmaciane lalki były pełne wdzięku, ubrane w stroje odtworzone ze znajomością każdego detalu. Lalki, zarówno małe jak i duże posiadały charakterystyczne, okrągłe, „rumiane” policzki. Artystka finezyjne wykorzystywała różne materiały.

Na wystawę pt.: „Filc i spółka. Zabawki Anny Narzymskiej-Prauss” składają się autorskie zabawki artystki (z lat 40. i 50. XX wieku) ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej prace, ze zbiorów Ośrodka prezentowane były współcześnie m.in. na wystawach: w Muzeum im. K. Puławskiego w Warce (lata 80.), „Ale zabawki” w Muzeum Narodowym w Warszawie (2008) czy „Etnodizajn. Wczoraj dziś: inspiracje czy naśladownictwo”(2014) zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Narodowe w Warszawie. Lalki Anny Narzymskiej-Prauss znajdą się też na stałej wystawie w Galerii Polskiego Wzornictwa, której otwarcie nastąpi w listopadzie 2017 roku w Warszawie. Ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy przedstawiamy mini-maskotki prezentowane przez artystkę na wystawie oddziału kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków (1955) oraz wzory wdrożone do produkcji w oparciu o jej projekty dla kieleckiej Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” (lata 70. XX wieku). Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Ekspozycja potrwa do 6 września 2018 roku. Towarzyszyć jej będą warsztaty edukacyjne oraz oprowadzanie kuratorskie (o terminach poinformujemy wkrótce).

Przykładowe strony z katalogu: