Muzeum Laurensa Hammonda2Elektroniczna Orkiestra Laboratorium Dźwięku wystąpiła 6 grudnia 2018 roku w Muzeum Laurensa Hammonda w Sali koncertowej im. Andrzeja Zielińskiego. Koncert został zorganizowany z okazji mikołajek przez Muzeum Zabawek i Zabawy.  Zespół poprzez aranżacje doskonale oddał brzmienie orkiestrowe, zaprezentował klasyków takich jak Jan Sebastian Bach i Antonín Leopold Dvořák oraz zupełnie współczesnych kompozytorów jak Karl William Pamp Jenkins.

Młodzi artyści odgrywali partie instrumentów, które zwykle można usłyszeć w orkiestrze filharmonii. Wszystkie dźwięki generowane były przez osiem keyboardów. Za pomocą biało-czarnych klawiszy płynęły więc dźwięki: skrzypiec, wiolonczeli, wszelkiego rodzaju instrumentów dętych i perkusyjnych.

Muzyka klasyczna budzi inne skojarzenia niż aranżacje elektroniczne. Kiedy zamykałam oczy, słuchając występów, dźwięki przenosiły mnie w zupełnie inny świat, wyjątkowe emocje podróżowały ze mną w utworze „Księżniczka Mononoke”. Keyboard jest często niedoceniany, kojarzy się z muzyką rozrywkową, dzisiaj zaskoczyły mnie jego możliwości – powiedziała Katarzyna Antosz, kielecka wokalistka, która wysłuchała koncertu w Muzeum Laurensa Hammonda. Warto dodać, że „Księżniczka Mononoke” to utwór Joe Hisaishi do filmu animowanego pod tym samym tytułem.

Inny ze słuchaczy szczególnie ciepło wspominał koncertowe wykonanie uwertury do „Upiora w Operze” Andrew Lloyd Webera. Wrażenie pozostawił też nietypowy instrument, który gra w  „Koncercie na maszynę do pisania” Leroya Andersona.

Marek Żurawski – prowadzący i dyrygent nawiązał świetny kontakt z publicznością, opowiadał o historii zespołu oraz przybliżał okoliczności powstania utworów i ciekawostki z życia kompozytorów, np. który z kompozytorów tworzył muzykę do reklam. Marek Żurawski snuł opowieść o I pokoleniu orkiestry, od jej początków w 1994 roku aż do dziś, kiedy na scenie występuje już II pokolenie. Zostało ono w większości rekrutowane w 2013 roku. Poza założycielem, z pierwotnego składu Laboratorium Dźwięku pozostała tylko jedna osoba. Warto zaznaczyć, iż muzyka to nie wszystko czym żyją artyści skupieni w tej orkiestrze. Wykonawcy łączą różne zajęcia, zainteresowania i pasje-są wśród nich studenci prawa i medycyny.

Dzieci, które uczestniczyły w koncercie były bardzo zasłuchane, dla wielu z nich mógł to być pierwszy kontakt z muzyką poważną. Widać było, jak muzyka na żywo pozytywnie na nie wpływała. Młodsi uczestnicy żywo reagowali na nietypowe aranżacje, szczególnie mocno zadziałała „Elektroniczna Rapsodia” –  w jej trakcie zaczęły się spontaniczne tańce. Ta kompozycja to dzieło Marka Żurawskiego. Twórca zaznaczył, że ten utwór był także wykonywany wcześniej, przez starsze pokolenie Elektronicznej Orkiestry Laboratorium Dźwięku. Zespół w mikołajkowej odsłonie zaprezentował się dwukrotnie, koncertom przysłuchiwało się w sumie ponad 80 osób. Nie byli to jednak bierni słuchacze, bo jak tu nie tupać, klaskać czy nawet tańczyć przy takim przeboju jak „In The Mood” wg aranżacji Glenna Millera. Kto przegapił to wydarzenie w Muzeum Laurensa Hammonda niech dzisiaj żałuje. Muzyka na żywo to zawsze niezapomniane wrażenia.

Marek Żurawski w 2018 roku już po raz drugi gościł w Muzeum Zabawek i Zabawy, poprzednio w marcu był razem z Moniką Bocheńską kuratorem wystawy „Kosmos Zahry Sabri”. Jego działalność związana jest także z Unią Teatr Niemożliwy – Teatrem lalek dla dorosłych, tam również realizuje się m.in. jako kompozytor i dyrygent.

Muzeum Laurensa Hammonda to oddział Muzeum Zabawek i Zabawy, działa od października 2017 roku. Od 2019 będą realizowane co miesiąc wydarzenia koncertowe. W styczniu  planowane są „Piosenki świąteczne, kolędy”, w lutym Arek Czernysz Trio – koncert jazzowy muzyków z Gdańskiej Akademii muzycznej.  Muzeum Laurensa Hammonda można odwiedzać w poszukiwaniu muzycznych wrażeń z przeszłości i aby spotkać się z muzyką na żywo.