Modelarstwo – zabawa nie tylko dla dzieci

Wystawa czynna od 31 października 2009.

Chcesz zobaczyć Titanica, F-16 i najnowszego Boeninga? Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na wystawę „Modelarstwo – zabawa nie tylko dla dzieci”. Na obejmującej kilka sal ekspozycji można podziwiać modele samochodów, samolotów, kolejek i łodzi w najlepszym wykonaniu: modelarzy wielokrotnych mistrzów Europy i świata, min. Władysława Herbusia, Michała Daranowskiego, Wiesława Zbroi, Henryka Gryza.

Przyjechały także miniauta Macieja Kulasa z Płocka (ponad 150 modeli) oraz kolekcja samochodów rajdowych i motocykli Pawła Jagniątkowskiego z Automobilklubu Kieleckiego. Na wystawie będzie można obejrzeć około 1000 eksponatów: modele samochodów, samolotów, kolejek, tramwajów i łodzi, makiety; w najlepszym wydaniu i wykonaniu: modelarzy wielokrotnych mistrzów Europy i świata, min. Władysława Herbusia, Michała Daranowskiego, Wiesława Zbroi, Henryka Gryza. Będzie rakietoplan z wyrzutnią wykonany przez Stefana Piotrowskiego,model pierwszego motocykla marki Daimler Einspur (wykonany przez Dariusza Becka z Kieleckiego Klubu Modelarskiego skala 1:9) oraz zdalnie sterowany model akrobacyjny 2-metrowy Edge 540T (rozpiętość skrzydeł 2,16 m) autorstwa Krzysztofa Mijasa.

Nie będą to jedyne atrakcje wystawy. W salach „latać” będzie sterowiec RC, wystawie towarzyszy filmowa prezentacja wyścigów modeli samochodów RC „kierowanych” przez zawodników trenujących w Muzeum Zabawek i Zabawy. Nie brakuje wspaniałych kolekcji modelarskich: samochody historyczne zbierane przez Pawła Gawrona, rajdowe Pawła Jagniątkowskiego z Automobilklubu Kieleckiego, miniauta Macieja Kulasa z Płocka (właściciela największej kolekcji w wersji mini), motocykle z Kieleckiego Klubu Modelarskiego.
W specjalnej gablocie zaprezentowane zostaną modele wykonane w muzealnej pracowni modelarskiej, która działa już od 1991 roku. Będzie można obejrzeć także zabytkową i współczesną literaturę modelarską. Wystawę uzupełnia prezentacje współczesnych, używanych w profesjonalnych zawodach modeli samochodów RC.