Mistrzowie ilustracji


Kolejna sentymentalna podróż w krainę dzieciństwa. Już od soboty (24 lipca 2010) w Muzeum Zabawek i Zabawy można oglądać wystawę „Mistrzowie ilustracji”, prezentującą prace 8 wybitnych grafików polskich. Na 33 wielkoformatowych wydrukach pokazane zostaną ilustracje do książek Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik.

Kolejna sentymentalna podróż w krainę dzieciństwa. Już od soboty (24 lipca 2010) w Muzeum Zabawek i Zabawy można oglądać wystawę „Mistrzowie ilustracji”, prezentującą prace 8 wybitnych grafików polskich. Na 33 wielkoformatowych wydrukach pokazane zostaną ilustracje do książek Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik. Reprodukcjom towarzyszą ciekawostki z życia artystów, z których dowiemy się m.in. kto miał zostać aptekarzem, kto miał trójkę z plastyki w szkole, która z ilustratorek lubiła jeździć na motorze, a kto doskonale przyrządzał ślimaki.

Wydruki pozwolą przyjrzeć się mistrzowskim i różnorodnym kreskom artystów, poznać ich indywidualny, rozpoznawalny styl. Dla dorosłych będzie to także czas wspomnień, dzieciństwa spędzonego na lekturze komiksów m.in. przygód Gapiszona, Kapiszona czy Gucia i Cezara. Dla dzieci – szansa spotkania z wybitnymi ilustratorami i poznania wielu ich tajemnic, m.in. czy słowo „pinxit”, pisane przez Bohdana Butenkę przy swoich rysunkach, to jego drugie imię.

Wystawę przygotowało warszawskie wydawnictwo Dwie siostry, specjalizujące się  w książkach dla dzieci. Jednym z projektów wydawnictwa jest seria „Mistrzowie ilustracji” obejmująca reedycje książek dla dzieci z lat PRL-u, ilustrowanych przez najlepszych polskich grafików.

„Mistrzów ilustracji” można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy do połowy września 2010 roku.