Mistrzostwa Miasta Kielce w warcabach

Mistrzostwa Miasta Kielce w warcabach klasycznych – 64 polowych

W sobotę 11.06.2011 r. w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się Turniej Warcabowy. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych.

Zapisy uczestników planowane są od 9:30 do 10:00, następnie będą rozgrywane partie turniejowe.

Przewidywanych jest 7 lub 8 rund w systemie szwajcarskim, czyli pary będą kojarzone na podstawie ilości wygranych gier. Jeden pojedynek potrwa maksymalnie 20 minut. Organizatorem turnieju jest Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Kieleckie Towarzystwo Warcabowe. Zawody będzie sędziował Jerzy Jabłoński sędzia warcabowy III klasy.  Będą obowiązywały oficjalne reguły gry w warcaby. Po zakończonym turnieju najlepszym graczom zostaną wręczone nagrody, sponsorem upominków jest PGNiG.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

Warcaby to także często występujące hasło krzyżówkowe, pod zapytaniem: gra z damką na szachownicy.

Warcaby, które dziś znamy powstały prawdopodobnie średniowieczu najprawdopodobniej na południu Francji lub w Hiszpanii.

Gra toczy się na tradycyjnej 64 – polowej szachownicy. Jeśli gracze grają na podobnym poziomie i żaden z nich nie popełni błędu partia zakończy się remisem.