Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u

Meble kombinowane… to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od 31 marca 2017 do 25 marca 2018 roku w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Na wystawie znajdą się przede wszystkim mebelki dla lalek produkowane przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku. Będą to m.in.: stoły, krzesła-patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki, słowem – zabawki przybliżające styl polskich wnętrz mieszkalnych z tego okresu. Obok mebelków produkowanych przez spółdzielnie zabawkarskie będzie można zobaczyć np. meble wykonane na specjalne zamówienie przez stolarzy, a także przez rodziców dla swoich dzieci. Ciekawym uzupełnieniem wystawy będą przykłady projektów mebli dla dzieci znanych projektantów. Wśród nich projekty: Olgierda Szlekysa (1908-1980), Władysława Winczego (1905-1992), Teresy Kruszewskiej (1927-2014) i Marii Chomentowskiej (1924-2013).

Obiekty zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prywatnych kolekcjonerów. Ekspozycję uzupełnią pierwsze wzory mebelków rysowane na papierze, skany wysyłkowych katalogów zabawek oraz zdjęcia mebli z okresu, któremu tematycznie odpowiada wystawa.

Na wystawie Meble kombinowane. Wzornictwo mebelków dla lalek i przykłady mebli dziecięcych w PRL-u będzie można zobaczyć różne zestawy mebelków, „komplety kombinowane”, czyli typowe meblościanki charakterystyczne pod względem stylu dla czasów PRL-u. W tytule wystawy kryje się kilka kontekstów znaczeniowych: „mebel kombinowany” jako nazwa zestawu mebli typowych dla okresu PRL-u, a także „kombinowany” pod względem projektów, spółdzielni, w których zostały wykonane oraz materiałów, których użyto do produkcji: drewna, sklejki, plastiku, metalu, skaju czy tkaniny.

Wystawa zaprezentuje „kombinację” różnych zestawów salonowych, kuchennych, łazienkowych i ogrodowych. Zgłębiając historię spółdzielni zabawkarskich pod kątem produkcji mebelków dla lalek można dowiedzieć się np. w jaki sposób spółdzielnie i pracujący w nich projektanci „kombinowali” przy wykonaniu ciekawej zabawki, która miała kształtować gust przyszłego, dorosłego klienta – przysłowiowego Kowalskiego. Było to ogromne wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że spółdzielnie nie dysponowały wówczas odpowiednimi maszynami i materiałami do ich produkcji. Na wystawie nie zabraknie też oryginalnych projektów mebelków dla lalek, fotografii, fragmentów dokumentacji spółdzielni i racjonalizatorskich porad dla spółdzielców.

Ekspozycję wzbogacono o piosenkę pt. „Tak bardzo się zmienił świat” w wykonaniu Elżbiety Czyżewskiej i Daniela Olbrychskiego z tekstem Agnieszki Osieckiej, film z Kroniki RP „Z własnym krzesełkiem” oraz wspomnienia projektanta mebelków ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Radość” w Krakowie. Wszystkie te elementy wprowadzą nas w klimat PRL-u.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne. Pierwsze z nich odbędą się 22 kwietnia 2017 roku. Będą to rodzinne warsztaty wykonywania mebelków, które poprowadzą pracownicy Wióry lecą. Stolarka miejska z Warszawy. Kolejne warsztaty odbędą się jesienią.

Kurator wystawy: Katarzyna Hodurek-Kiek