Lego@muzeumzabawek.kielce.pl

Historia klocków ma swój początek w XIX wieku. Niewiele osób wie, że historia Lego jest bardzo długa, bo zaczęła się w 1932 roku w Bilund w Danii, gdzie Ole Kirk Christiansen – założyciel Grupy LEGO prowadził warsztat ciesielski i stolarski. Nazwa Lego składa się z dwóch duńskich słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”. Później odkryto, że po łacinie oznacza to „układam” i „czytam”. W 1949 roku wprowadzono prymitywny pierwowzór klocków Lego, były to elementy do budowania, posiadające cztery albo osiem główek. Sprzedawane tylko w Danii pod nazwą „klocki do samodzielnego łączenia”. Klocki z tamtego okresu można było łączyć ze sobą tylko pionowo.

W roku 1954 Godtfred Kirk Christiansen rozwinął „System Zabawy Lego” – znany obecnie. Wprowadzono go do sprzedaży w 1955 roku, początkowo tylko w Danii. W 1960 roku w pożarze zniszczony zostaje drewniany magazyn spółki, w konsekwencji firma zaprzestaje produkcji zabawek drewnianych, a jej zasoby skierowane zostają na rozwój i produkcję klocków Lego. W roku 1963 ulepszono techniczną jakość klocków przez zastosowanie jako surowca podstawowego, tworzywa ABS, w miejsce dotychczas używanego oktanu celulozy.
W roku 1996 produkty Lego sprzedawane były w 60.000 sklepach w 130 krajach na całym świecie. Nazwa Grupy LEGO stała się jedną z najbardziej znanych w międzynarodowym przemyśle zabawkarskim. Lego – Polska, jako jedyna firma europejska dołączyła do grona dziesięciu największych producentów tych zabawek na świecie.

Na wystawie są prezentowane serie: Crocodile, Lego – Duplo Baby, Lego – Technic, Star Wars, Slizers, Scala, Belville, Basic, Lego Football, Bionicle, Fabuland. Wystawa czynna od 1 czerwca 2006 do 31 sierpnia 2007.