Lalki z filmów animowanych

Tadeusz Wilkosz.

Lalki z filmów animowanych.

Wystawę lalek z filmów animowanych dla dzieci Tadeusza Wilkosza będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy od 19 października 2011r. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 12.00, a po nim nastąpi prezentacja najpopularniejszych filmów animowanych autora. Szersza prezentacja filmografii i spotkanie z twórcą odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum (po spotkaniu przewidziany jest konkurs z nagrodami od wydawnictwa ,,Literatura”). Wstęp na wernisaż i pokaz filmów bezpłatny.

Wystawa czynna od 19.10.2011 do 01.07.2012 r.

Jeśli chcesz poznać powód, dla którego Jej wysokość Królowa Elżbieta odmówiła przekazania lalki do kolekcji Ljeposlava Perenića – koniecznie odwiedź we wrześniu wystawę „Lalki – prezenty w odpowiedzi na listy” w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Będzie to kolejna ekspozycja, która jest owocem współpracy Muzeum Zabawek i Zabawy
z Muzeum Etnograficznym w Zagrzebiu. Zaprezentujemy na niej część kolekcji lalek zgromadzonej przez Ljeposlava Perenića. Pochodzą one z:Aryki, obu Ameryk, Azji, Europy i krajów Basenu Morza Śródziemnego, praktycznie z większości państw świata. Niektóre są wykonane z tworzyw, które można spotkać tylko w kraju pochodzenia lalki, inne mają zdobienia strojów wykonane w sposób charakterystyczny dla danego kraju. Posiadają różnorakie znaczenie i przeznaczenie.

Kolekcję uzupełnia korespondencja autora z darczyńcami, zebrana przez Perenića. Dotyczyła ona lalek, okoliczności ich pozyskania i przekazania, często ciekawostek i historii lalek.

Zupełną nowością i pewnym zaskoczeniem są listy od osób, które z różnych względów nie zdecydowały się lalek przekazać i powód swej odmowy tłumaczą pisemnie właścicielowi kolekcji. Od stycznia 2014 r. wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne.