Lalki świata

Ponad 350 lalek z 63 krajów świata: dobrze znane kolorowe matrioszki, lale w strojach flamenco, Japonki, Murzynki i Indianki. Będzie także wiele intrygujących i mało znanych dam: magiczne bułgarskie martenice, które wróżą świetlaną przyszłość i szczęście w miłości, tradycyjne japońskie jednookie darumy, pozwalające wytrwać w noworocznym postanowieniu, kiwające głową unazukin, które potrafią odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania.

Na wystawie nie brakuje lalek souvenirowych, dekoracyjnych: pięknych gejszy, lal w strojach regionalnych i narodowych, kimonach, arafatkach i w szarawarach, i modelek z kostiumach i strojach historycznych. Są podróżniczki w przedziale kolejowym, a także lalka w stroju ślubnym na prawdziwym dużym fiacie z roku 1980. Ciekawostką są także lalki rytualne i obrzędowe, jak kukiełka panny młodej pochodząca z wyspy Anjouan położonej na Oceanie Indyjskim. Podobne lalki służą w tamtym rejonie do odgrywania scen małżeńskich – takie teatralne, magiczne wprowadzenie przyszłych małżonków do życia w rodzinie. Wśród pięknych dam są lalki wykonane z naturalnych materiałów: liści bananowca (Kuba), skóry foki (Eskimos), liści kukurydzy (Meksyk), skór i drewna oraz prawdziwe ikony współczesnej kultury i popkultury: ukochane przez dziewczynki, długonogie i wąskie w talii Barbie oraz krakowianki i krakowiacy: symbolu polskości i najpopularniejszej pamiątki z podróży po Polsce.

Dla maluchów przygotowano tajemniczą szafę z fotoplastykonem i półeczkami, które ogląda się przez dziurki od klucza. Starsi z pewnością zatryzmają się przymultimedialnym pokazie zdjęć z ciekawych krain na całym świecie. Są też kontynenty z chorągiewkami, które pokazują z jakich krajów przyjechały do nas lalki.

 Na ekspozycji zaprezentowane są zbiory Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz eksponaty z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, oraz zabawki podarowane przez Ambasady Meksyku, Litwy i Ekwadoru. Fiat 125 p przyjechał do Kielc z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wystawa ma ciekawą aranżację. Gabloty z lalkami „wmontowano” w kontynenty, ozdobiono wizerunkami najsłynniejszych budowli na świecie, dla maluchów przygotowano ruchomy pociąg z lalkami podróżniczkami, a także fotoplastykon, w którym będzie można obejrzeć egzotyczne obrazki. Ekspozycji towarzyszy katalog z wycinanką dla dzieci.

Wystawa „Lalki świata: strojnisie, ikony fetysze”  była czynna do maja 2010 roku.