Lalki – prezenty w odpowiedzi na listy

Jeśli chcesz poznać powód, dla którego Jej wysokość Królowa Elżbieta odmówiła przekazania lalki do kolekcji Ljeposlava Perenića – koniecznie odwiedź w październiku wystawę „Lalki – prezenty w odpowiedzi na listy” w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Będzie to kolejna ekspozycja, która jest owocem współpracy Muzeum Zabawek i Zabawy z Muzeum Etnograficznym w Zagrzebiu. Zaprezentujemy na niej część kolekcji lalek zgromadzonej przez Ljeposlava Perenića. Pochodzą one z:Afryki, obu Ameryk, Azji, Europy i krajów Basenu Morza Śródziemnego, praktycznie z większości państw świata. Niektóre są wykonane z tworzyw, które można spotkać tylko w kraju pochodzenia lalki, inne mają zdobienia strojów wykonane w sposób charakterystyczny dla danego kraju. Posiadają różnorakie znaczenie i przeznaczenie.

Kolekcję uzupełnia korespondencja autora z darczyńcami, zebrana przez Perenića. Dotyczyła ona lalek, okoliczności ich pozyskania i przekazania, często ciekawostek i historii lalek.

Zupełną nowością i pewnym zaskoczeniem są listy od osób, które z różnych względów nie zdecydowały się lalek przekazać i powód swej odmowy tłumaczą pisemnie właścicielowi kolekcji. Od stycznia 2014 r. wystawie będą towarzyszyć działania edukacyjne.

Prezentacja