La Belle Époque domków dla lalek

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowuje wystawę pt: „La Belle Époque domków dla lalek”, która będzie prezentowanaw terminie od 22 maja 2012 roku do 31 grudnia 2012 r. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 maja o godzinie 17.00.

Właścicielką domków i pokoików jest Aneta Popiel-Machnicka, z zawodu reżyser filmowy
i scenarzysta. Kolekcjonuje i razem ze swoimi dziećmi restauruje stare domki dla lalek. Te współczesne adaptuje na wnętrza z minionej epoki. Wyposaża je w wełniane dywany, kryształowe żyrandole, haftowane makatki, jaśki i materace z prawdziwym pierzem, szydełkowe serwetki. Wśród nich 100-letni sklepik apteczny, dwupiętrowy dom w stylu lat 20/30. XX w., łazienka wiktoriańska, łazienka PRL-u, sklep z zabawkami.

Aneta Popiel-Machnicka prowadzi jedyną w Polsce stronę internetową w całości poświęconą historii, poradom praktycznym i ciekawym informacjom na temat domków.

Zjawisko dollhouses miniatures, bardzo popularne na świecie, jest mało znane w Polsce. Poprzez tę wystawę chcemy je nieco przybliżyć i zapoznać zwiedzających z historią domków dla lalek.

Wystawie domków dla lalek (wrzesień – grudzień 2012 r.) towarzyszyć będzie ciekawa ścieżka edukacyjna:

–        warsztaty projektowania i urządzania domków prowadzone przez krakowską pracownię architektoniczną,

–        „Zbudujemy domek mały” – warsztaty plastyczne prowadzone przez pracowników Muzeum Zabawek i Zabawy w Galerii Echo,

–        warsztaty wykonywania miniatur wyposażenia wnętrz,

–        lekcja muzealna związana z tematem.

Katarzyna Hodurek-Kiek

Nad wystawą patronat objęli:

Elle Decoration, GaGa o pięknym dzieciństwie, www.designteka.pl, www.domplusdom.pl

sponsorzy