Książki naszego dzieciństwa

okladkabrzechwaZ okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, obchodzonego 2 kwietnia (w rocznicę urodzin H. Ch. Andersena) proponujemy powrót do wspomnień, w świat dziecięcych lektur z II połowy XX wieku.
Zapraszamy do muzeum w najbliższą sobotę (tj. 2 kwietnia), w godz. 11.00-13.00.
W programie: czytanie wierszy Jana Brzechwy, rozmowy o ulubionych lekturach oraz warsztaty wykonywania zakładek do książek (zajęcia bezpłatne).
Na miniwystawie w holu muzeum pokażemy wybrane książki ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zabawek i Zabawy. Ukochane lektury dzieci, których dzieciństwo przypadło na lata 1950 – 1990 (wybór jest subiektywny i z konieczności ograniczony) to np.: książki Hanny Januszewskiej, Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny, Ludwika Jerzego Kerna, ale również H. Ch. Andersena. Starannie wydane, z ilustracjami artystów tej miary, co Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Danuta Imielska – Gebethner, Bohdan Butenko, Henryk Tomaszewski, Adam Kilian i wielu innych.

 

fot. okładka książki: Jan Brzechwa, „Brzechwa Dzieciom”, Nasza Księgarnia, 1953.

W tym okresie powstało także wiele wybitnych książek autorskich, np. Mieczysława Piotrowskiego „Szare uszko” czy Janusza Stannego „O malarzu rudym jak cegła”, które do dziś zachwycają swoim nowatorstwem i oryginalnością. Cieszy fakt, że wiele z tych książek jest stale wznawianych (często jako reprinty), na fali zainteresowań czasami PRL – sztuką i wzornictwem tego okresu.
Wystawa książek (w holu muzeum) potrwa do końca maja.
Na spotkanie zapraszamy całe rodziny, ponieważ „książki dziecięce mają moc integracji pokoleń – dostarczają młodym emocji wtajemniczenia w baśń, bajkę, przygodę, starszych przenoszą w kraj lat dziecięcych…” (Anna Spiss, Książki z dziecięcej biblioteczki, „Zabawy i Zabawki” nr 1-4/2010, s.274).

 
W tym dniu zainaugurujemy w muzeum akcję UWOLNIJ KSIĄŻKĘ DLA DZIECI, zgodnie z ideą bookcrossingu, czyli nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w specjalnie przygotowanych miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. W holu muzeum, na oznakowanej półce będzie można zostawić „niepotrzebne” książki dla dzieci , ale również sięgnąć po książki przyniesione przez innych.