Cecylka i Walerka

Joanna Krzyżanek w Muzeum Zabawek i Zabawy

W czwartek i piątek (08.03 i 09.03) w Aptece Wyobraźni Muzeum Zabawek i Zabawy odbędą się spotkania z autorką opowiadań o Cecylce Knedelek. Warsztaty literacko-plastyczne odbywają się z okazji Tygodnia Kultury Języka.

Joanna 2Joanna Krzyżanek

Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek
na czole. Jest miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Pisze opowiastki, rymowanki i listy
do przyjaciół. Lubi biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Jest właścicielką kremowej komody, czarnego roweru w stokrotki, glinianego dzbanuszka i starego widelca, który dostała od babci Cecylii na trzecie urodziny. Nie lubi stłuczonego szkła, brudnych podłóg, drzwi z nowoczesnymi klamkami, wind, komarów, muszek owocówek. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, przedszkolach i szkołach.

Cecylka i WalerkaCecylka Knedelek

Cecylka to dziewczynka, która mieszka w Starym Knedelkowie, przy ulicy Naleśnikowej 5. Ma niebieskie oczy i „pomidorowe włosy”, które czesze w kitki lub kucyki. Jest wyższa od konewki postawionej na krześle, a niższa od jabłonki, którą trzy lata temu posadził w jej ogrodzie Antek. Dziewczynka potrafi przeskakiwać przez strumyk, rozwieszać pranie na lince, chodzić po kałużach, piec babeczki z czereśniami, przygotować herbatkę na przeziębienie, szyć gałgankowe lalki, rysować zielone ptaki i liczyć do miliona. Bardzo lubi czytać książki, sadzić kwiatki i odpoczywać w hamaku.
Jej współlokatorką jest gąska Waleria, wyjątkowy kuchenny pomocnik.

Spotkanie odbędzie się dzięki współpracy Wydawnictwa Jedność z Muzeum Zabawek i Zabawy.