plakat muzeaika 2016

Europejska Noc Muzeów – Muzeaika 14.05.2016

plakat muzeaika 2016

Europejska Noc Muzeów w Kielcach

Muzeum będzie otwarte w sobotę 14 maja 2016 od 20.00 do 24.00.

Wstęp wolny.

W sobotę 14 maja świętują muzealnicy i z tej okazji Europejskiej Nocy Muzeów zapraszają do zwiedzania wystaw i okolicznościowej gry.

Dla gości muzea przygotowały grę Muzeaika 2016 – Bystrzaki. Zabawa zacznie się o 20.00 i będzie trwała do 23.30. Uczestnicy będą mierzyć się z wyzwaniami przygotowanymi przez muzealników.

W  grze biorą udział Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Wsi Kieleckiej, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Biuro Wystaw Artystycznych i Muzeum Historii Kielc. Karty do gry będą dostępne w tych miejscach lub na stronach internetowych w sobotę od godziny 20.00. Wypełnione karty  należy zostawić do 23.30 w siedzibie jednego z organizatorów.

Na czym polega praca w muzeum lub galerii sztuki współczesnej? To na pewno nie tylko oprowadzanie gości, choć to najbardziej widać. Często praca polega na wyszukiwaniu i wypatrywaniu informacji, nieraz przydaje się spostrzegawczość. Kiedy wypełniane są karty eksponatów, kiedy muzealnicy przygotowują opisy, potrzebne są informacje o pochodzeniu, o budowie, kształcie czy kolorze cennych przedmiotów. Czasem trzeba odczytać pozornie nieczytelny albo ukryty napis. By wypełnić kartę gry Muzeaika 2016 należy wytężyć zmysły i odpowiedzieć na pytania podobne do tych, które znajdują się na kartach eksponatów.

Udział w grze jest bezpłatny.

W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów na gości czekają też inne atrakcje. Na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się promocja gry planszowej Odkryj Kielce. Jest to nowa gra, która może przybliżyć graczom atrakcje miasta.

Po sobotniej nocy, wyniki gry Muzeaika zostaną ogłoszone w niedzielę o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym.

Nagrodami w zabawie będą: książki, cenne wydawnictwa muzealne i albumy, ale też specjalne niespodzianki od Wydawnictwa „Jedność”.

Muzeaika _regulamin-2016

Karta Gry