Egzotyczna wizyta w Muzeum


Jak wygląda Muzeum Zabawek i Dzieciństwa w Manili na Filipinach? Jakie atrakcje przygotowuje się tam dla dzieci?  Czym różni się od kieleckiego Muzeum Zabawek i Zabawy? Czy obie placówki mogą współpracować i korzystać ze swoich doświadczeń? – przekonamy się już wkrótce. 4 maja 2009 roku Muzeum Zabawek i Zabawy odwiedzi pani Nina Lim-Yuson, dyrektor Muzeum Pambata w Manili, i prezes międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat.

Lim-Yuson zwiedzi Muzeum Zabawek i Zabawy, spotka się nie tylko z dyrekcją, ale i pracownikami placówki.  – To dla nas wyjątkowa okazja nawiązania współpracy z tak inną i odległą placówką. W Muzeum Pambata dzieci mogą dotykać wszystkiego, to właśnie przez zabawę i doświadczanie dowiadują się o świecie, środowisku naturalnym, historii swojego miasta, budowie człowieka, a nawet poznają podstawy ekonomii, bawiąc się w sklep na prawdziwym dziecięcym bazarze. Liczymy na wspólne akcje edukacyjne, konkursy. Może uda się „wymienić” eksponatami czy doświadczeniami? – wyjaśnia dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Jolanta Podsiadło. – Są między nami pewne podobieństwa. Podobnie jak w Manili, organizujemy letnie warsztaty artystyczne, włączamy się w akcje społeczne i edukacyjne, choć z pewnością nie na tak duża skalę, jak dzieje się to na Filipinach – dodaje.

Pani Nina pojawi się w Kielcach na zaproszenie Ruchu ATD Czwarty Świat. W planach jej oficjalnej wizyty są także spotkania z wolontariuszami ATD, podczas których opowie o projektach Ruchu na całym świecie, będzie uczestniczyć w uroczystości przy płycie Praw Człowieka na ul. Sienkiewicza. Spotka się także z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Museo Pambata w Manili

Istnieje od 1994 roku i jest pierwszym, w całości interaktywnym muzeum na Filipinach. Usytuowane w zabytkowej willi Elks Club stolicy kraju, składa się ośmiu tematycznych sal poświęconych m.in. środowisku naturalnemu, kulturom i ludom z całego świata, budowie organizmu ludzkiego, nauce, karierze zawodowej, odpadom współczesnej cywilizacji, ekonomii .

W Muzeum znajdują się m.in. ścianka wspinaczkowa, zabawowy bazar ze sklepami, specjalne zbudowane tunele i pomieszczenia przypominające ludzkie organy: serce, krwioobieg itp. Nie brakuje tradycyjnej filipińskiej wioski, instrumentów muzycznych i lalek z całego świata. W muzeum organizowane jest wiele warsztatów festiwali i akcji o charakterze artystycznym i społecznym. Od początku istnienia funkcję dyrektora Muzeum pełni Nina Lim-Yuson.

http://www.museopambata.org