Dzień Dziecka w Muzeum 2009

Warsztatowo, teatralnie i zabawowo zapowiada się Dzień Dziecka w Muzeum Zabawek i Zabawy. Startujemy już w sobotę, 30 maja.  W godz. 11-16 na dziedzińcu Muzeum trwać będą warsztaty Tapori. Każde dziecko będzie mogło pomóc w budowie Pojazdu Spotkania, umożliwiającego kontakt z dziećmi na całym świecie. O godz. 12 w Galerii Dziecięcej „Abrakadabra” odbędzie się wernisaż międzynarodowej wystawy „Dazibao i Pojazdy Spotkania”.

Będą statki, okręty, rowery, rakiety i duże plakaty namalowane wspólnie przez dzieci uczestniczące w kampanii, ogłoszonej jesienią roku ubiegłego przez Ruch ATD Czwarty Świat. Wystawę będzie można oglądać w muzeum do końca czerwca.

Kampania „Dazibao i Pojazdy Spotkania” oparta jest na prawdziwej historii Mackensona, chłopca z Haiti, odrzucanego z powodu swojej inności i ułomności. Warsztaty mają uwrażliwić dzieci na sprawiedliwość i budowanie przyjaźni między dziećmi, często z różnych krajów, kontynentów czy miejscowości. Pomaga im zrozumieć, że przyjaźń i spotkanie z nowymi znajomymi to szansa na szczęście, radość i wiele przygód.

1 czerwca, mimo że to poniedziałek Muzeum jest otwarte dla zwiedzających, a wstęp dla dzieci tego dnia jest bezpłatny. Poza tym na dziedzińcu zaplanowano atrakcje zatytułowane „W Muzeum podwórko na teatr pod chmurką”. W godz. 10-12 na dziedzińcu wystąpią dziecięce zespoły teatralne ze szkół podstawowych w Brynicy, Jaworzni i Micigoździe oraz grupa teatralna „Razem” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wszystkie zespoły są laureatami IX Szkolnego Festiwalu Teatralnego, organizowanego przez SP w Micigoździe. Dzieci przedstawią m.in. nietypową bajkę o Śpiącej Królewnie, współczesną opowieść o czarach wróżki Gburki, teatralny cyrk z dzikimi zwierzętami i akrobatami oraz edukacyjną opowieść o warzywach.

O godz. 12 na dziedzińcu dzieci będą miały okazję obejrzeć teatralną „Opowieść o Robinsonie Crusoe” w wykonaniu krakowskich aktorów: Jerzego Hojdy, Henryka Wiciarza i Tomasza Bielasa.  Historia rozbitka będzie kolorowa i żywiołowa. Aktorzy będą angażować dzieci w zabawy, m.in. poszukiwanie papugi, zabawę w chowanego na wielkiej dmuchanej wyspie. Nie zabraknie wystrzałów ze strzelb, wspólnych tańców i innych atrakcji.

Przerwy między spektaklami wypełni miniturniej gier dawnych i zapomnianych dostępny dla wszystkich w godz. 10-14 i konkursy z nagrodami.