Danny Boy – tajemnice animacji

„Danny Boy” to tytuł jednej z najnowszych animacji, jaka powstała w łódzkim Studiu Se-Ma-For. Scenografię z tego filmu już od wtorku 1 lutego będzie można oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy. 10-minutowy film w reżyserii Marka Skrobeckiego to opowieść o samotności i inności. „Danny Boy” to opowieść o młodzieńcu, który jako jedyny na świecie nie stracił głowy. Błąka się po ulicach wielkiego miasta, przyglądając się, jak inni bez głowy i po omacku potykają się o siebie i błądzą bez celu. Czy chłopiec ma szansę na szczęście i miłość, czy musi upodobnić się do reszty?

Film to animacja lalkowa. „Bohaterowie” filmu powstają w specjalnej modelarni. Są zrobieni z lateksu, mas plastycznych, tkanin czy plasteliny, które otaczają specjalną metalową ruchomą konstrukcję, pozwalającą swobodnie poruszać lalką. Lalki występują w prawdziwych, trójwymiarowych, a nie narysowanych, dekoracjach, które buduje się na hali zdjęciowej. Część takiej scenografii stanie w Muzeum Zabawek i Zabawy.

„Danny Boy” ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. II nagrodę publiczności na festiwalu wSolothurn w ubiegłym roku czy nagrodę „Narcisse” na festiwalu filmów fantastycznych w Neuchatell. Film był kandydatem do Oskara i mimo, że nie zdobył nominacji, poszło mu znacznie lepiej niż fabularnemu dziełu „Wszystko co kocham”. „Danny Boy” znalazł się na skróconej liście kandydatów.

Wystawę „Danny Boy – tajemnice animacji” można będzie oglądać w muzeum do końca lipca