„Cudoki, cacka i trzeszczydła” na Dzień Dziecka


Drewniane koniki na kółkach i biegunach, ruchome klepaki, karuzelki, gliniane gwizdki, figurki i zabawki będzie można obejrzeć na wystawie „Cudoki, cacka i trzeszczydła”. Otwarcie wystawy zaplanowano w Muzeum Zabawek i Zabawy na Dzień Dziecka, we wtorek, 1 czerwca o godz. 12:07. Na wystawie znajdą się zabawki wykonane przez twórców ludowych regionu świętokrzyskiego od lat 50. do współczesności. Będą drewniane bryczki, koniki, Baby Jagi, ptaki cudaki i wiele innych rzadkich i nie spotykanych współcześnie zabawek, jak popularne kiedyś bociany na biegunach. Nie zabraknie zabawek glinianych: gwizdków, fujarek, grzechotek skarbonek,  miniaturowych naczyniek i figurek, tych tradycyjnych, jak gęsiarka Marysia, dziecko w łóżeczku czy Twardowski na kogucie i tych współczesnych, jak gliniane dinozaury.

– Chcemy pokazać bogactwo świętokrzyskich wzorów zabawek, a przez zabawki przybliżyć zwiedzającym ich twórców: całe rodziny, które z pokolenia na pokolenie przekazywały sobie tradycje rzemieślnicze – wyjaśnia dyrektor Jolanta Podsiadło. Całość dopełniać będą pająki i wycinanki ludowe. – Te małe dziełka sztuki głownie ozdabiały chałupy, ale wykonywanie ich w długie jesienne i zimowe wieczory było doskonałą zabawą i rozrywką dla całych rodzin – dodaje dyrektorka.

Zabawki będą prezentowane w ciekawej aranżacji: „ludowej chałupie” z podwórkiem i  nietypowymi Górami Świętokrzyskimi zbudowanymi z… drabin. Chałupa wyposażona zostanie w prawdziwe ludowe ławy, stoły i skrzynie z Muzeum Wsi Kieleckiej. Wszyscy będą mogli obejrzeć także film nakręcony przez Teresę Lewińską podczas badań terenowych prowadzonych w latach 80. przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz stare fotografie, prezentujące kramy z zabawkami ludowymi z kieleckiego pl. Wolności i jarmarku w Studziannie.

Zabawki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym rysunkowa Babajadzia zaprasza dzieci do łamigłówek, testów i wycinanek.

Sponsor Muzeum Zabawek i Zabawy: PGNiG – Gazownia Kielecka